همانطور که میدانید معمولا،گران ترین چوب های دنیا جهت ساخت گران ترین سازه های چوبی استفاده می شوند. پس میتوان اینگونه گفت که، زمانی یک چوب گران می شود که یا در معرض خطر باشد، یا مقدار آن کم باشد، یا به دست آوردن آن مشکل باشد. در این مقاله سعی داریم ،شما را با ۱۰ چوب گران دنیا و خصوصیات آن ها آشنا کنیم. جالب است بدانید که ،موارد مصرف چوب این درخت ها فقط محدود به ساخت سازه های چوبی نیست بلکه، اکثریت  آن ها خاصیت دارویی، استفاده در صنعت عطر سازی، استفاده از روغن چوب و … دارند.

  • African Blackwood (چوب سیاه آفریقایی)

چوب سیاه آفریقایی کهنام علمی آن، دالبرگیا ملانکسیلون (Dalbergia melanoxylon) است، یک گیاه گل‌دار است.یکی از گران قیمت‌ترین چوب‌های موجود در دنیا است. معمولا از این چوب برای ساخت و سازهایی مانند گیتار استفاده می شود. این گونه از چوب به عنوان گونه در معرض خطر قرار دارد و در حال حاضر فقط در مناطق خشک آفریقا یافت می شود.

  • چوب Ebony (آبنوس)

آبنوس چوبی است، به رنگ تیره و سیاه که، چگالی و مقاومت بسیار بالایی دارد. چگالی آبنوس به حدی بالاست که به راحتی در آب ،مانند یک تکه سنگ فرو می رود. آبنوس یک چوب زینتی است که در فینگر برد گیتار و دیگر ساز های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. هر جایی نیاز به مقاومت بسیار بالایی باشد، آبنوس بهترین گزینه است.

  • چوب Agarwood (آجار – آگار)

 این گونه از چوب،یک چوب خوش بو، به رنگ تیره و تلخ مزه است که دارای خواص دارویی (بخور دادن) استفاده در صنعت عطر سازی و ساخت لوازم کوچک و حکاکی بر روی آن مورد استفاده قرار می گیرد.چوب آجار مربوط به درخت آکیلاریا است. جالب است بدانید که،عطر ,Agarwood aloeswood یا gharuwood در کشور های خاور میانه و عربی به عنوان یک عطر پرطرفدار مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین این درخت خاصیت ضد عفونت هم دارد. از این چوب، روغن های گران قیمت هم استخراج می شود.از دلایل گران بودن این گونه از چوب،در دسترس نبودن و وجود در نقاط وحشی جنگل است. این درخت هم در گونه درختان در معرض خطر نابودی قرار دارد.

  • چوب Pink Ivory (عاج صورتی)

عاج صورتی یک چوب سخت آفریقایی است که به رنگ صورتی مباشد و بسیار خوش رنگ و زیبا است.باید بدانید که، تراکم این چوب بالاست و در دشت های شرقی افریقا به صورت پراکنده موجود هست. این چوب دارای مقاومت بسیار بالا است و بوی ناخوشایندی دارد.از این چوب برای ساخت چوب بیلیارد و دسته چاقو استفاده می شود. درخت عاج صورتی در زیمباوه، موزامبیک و افریقای جنوبی رشد می کند. تراکم این چوب ۹۹۰ گرم بر متر مکعب است و جزء گونه های حفاظت شده است.

جالب است بدانید که،عاج صورتی درخت سلطنتی مردم زولو بود و تنها اعضای خانواده پادشاه حق استفاده از آن را داشتند. پس از تسخیر زولو توسط انگلیسی ها در سال ۱۸۸۳ میلادی برداشت این چوب برای ساخت لوازم تزئینی چوبی آغاز شد.

  • چوب Sandalwood (صندل چوب)

چوب صندل در گونه سنتالوم (Santalum) قرار دارد و یکی از شناخته شده ترین و ارزشمندترین درختان در هند است.

یکی از دلایل گران بودن Sandalwood این است که تولید و برداشت درخت آن بسیار کاهش یافته است.  درخت صندل همچنین در استرالیا، اقیانوسیه، جزایر هاوایی، ساحل امریکای جنوبی و … وجود دارد.

عطر صندل چوب هم از عطر های مورد علاقه در سراسر جهان است. همچنین روغن با ارزشی از این چوب این درخت استخراج می شود.