در این مقاله سعی داریم شما را با مفهوم چوب پلاست آشنا کنیم که امروزه نام آمن را بسیار شنیده اید .در واقع چوب پلاست، یک ماده ترکیبی یا کامپوزیتی است که ترکیبی از چوب طبیعی ، فیبرها یا الیاف های پلاستیکی و پلیمری است.جالب است بدانید که چوب طبیعی که در تولید چوب پلاست مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر به صورت خاک اره و یا گرانولها و تکه های ریز چوبی است که با مواد پلیمری مانند پلی اتیلن، پلی پروپلین ، پلی وینیل کلراید ( pvc ) و پلیمرهایی از این دست ترکیب شده و چوب پلاست را ایجاد می کنند.اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم که چوب پلاست نوعی کامپوزیت چوبی پلاستیکی است که از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی (به مقدار بسیار کم)، پلاستیک و ترموپلاستیک ها و نوعی آرد مخصوص ساخته می شود. به همین دلیل است که بیشتر افراد در دنیا این محصول را به اسم چوب پلاست یا همان چوب پلاستیک می شناسند. ترکیبات سازنده ی این ماده ی نسبتا جدید، باعث شده است که این نوع پلاستیک های چوبی دارای ویژگی های بسیار خوب و کاربردهای فراوان و مناسبی باشند در ادامه به برخی از شباهت های چوب و چوب پلاست اشاره می کنیم.نوع بسیار جدیدی از این گروه محصولات پلی وود  می باشد که در تولید آن از دو نوع مواد استفاده می گردد:در بخش چوب :  از مواد اولیه ای مانند الیاف تفاله، پوسته بادام  ، بامبو، کاهدر بخش پلاستیک : از پلی اتیلن، پی وی سی و پلی پروپیلن ها استفاده می شود.

جالب است بدانید که این مواد پس از ترکیب در دستگاه های اکسترود تشکیل یک خمیر قوام گرفته را می دهند که ماده اولیه این نوع کامپوزیت می باشد. پس از تشکیل این ماده اولیه و تهیه پروفیل ها و مقاطع مورد نیاز هر نوع رزین و مواد ترکیبی نیز به آنها افزوده می شود و در آخرین مرحله این مواد در قالب ها شکل گرفته و خشک می شوند.از  مزایا ی استفاده ازچوب پلاست و یا کامپوزیت ها عایق و۱۰۰درصد ضد رطوبت هستند و عایق کامل هرنوع اشعه و امواج رادیو مغناطیسی، صوت، گرما و سرما می باشد و در برابر عوامل جوی کاملا مقاوم بوده و نسبت به استفاده از چوب در نما مقاومت بیشتری دارد و همچنین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد و دارای تنوع بسیار فراوان در رنگ و طرح های مختلف می باشد.

جالب است بدانید که کامپوزیت های چوب پلاست سازگار با محیط زیست بوده و مواد و افزودنی های استفاده شده در آنها، فاقد هرگونه سموم می باشند،ضمن اینکه در روش تولید آن به منظور حفاظت از محیط زیست،  از ضایعات چوب (پودر و تراشه های حاصل از صنایع چوبی) استفاده می شود و فرآیند تولید کامپوزیت چوب پلاست نیز در طول یک دهه فعالیت دکو وود کاملا بومی شده است. از اینرو ملاحظه می گردد که کامپوزیت های چوب پلاست جدا از جلوگیری از فرآیند جنگل زدایی،عاری از سمومی هستند که حتی در چوب های فرآوری شده و ترمووود نیز یافت می شود.همچنین برتری دیگر این محصولات عدم هرگونه اتلاف منابع آبی در فرآیند تولید آن است.

مزایای استفاده ازچوب پلاست:

۱-استفاده در محیطهای مرطوب و نم دار (به دلیل عایق بودن در برابر رطوبت)

۲-مقاوم در برابر نفوذ حشرات و جانوران مانند موش و موریانه و…

۳-دیرتر از حالت عادی شعله ور میگردد.

۴-برای هر تن از این محصول ۴۵۰ کیلوگرم پلاستیک و ۵۰۰ کیلوگرم خورده چوب بازیافت میگردد.

۵-حس چوب طبیعی و گرمی چوب را برایمان به ارمغان می آورد.

۶-جلوی نفوذ آب و ریشه های قارچ و کپک ها را میگیرد.

۷-مقاوم در برابر جذب و نفوذ هر نوع میکروب و باکتری، مقاوم در برابر نفوذ هرنوع اسید، مایعات و چربی ها

۸-مقاومت بسیار بالا در برابر خط و خش و شکستگی و همچنین دارا بودن عمر حداقل ۳۰ سال بدون تغییر شکل می باشد.

معایب چوب پلاست:

1-وجود مشکلات عمومی چوب ها از جمله رطوبت زدگی، کپک زدن و پوسیدگی

2-ناپایداری رنگ چوب پلاست و تغییر رنگ سطح چوب پلاست ها در مجاورت نورخورشید

3-چوب پلاست ها نسبت به چوب معمولی از وزن بیشتری و استحکام کمتری برخوردارند که ممکن است باعث بروز مشکلاتی در استفاده از آنها در بسیاری از زمینه های کاربردی باشد

کاربرد های چوب پلاست:

عمده استفاده از چوب پلاست در پوشش کف در محوطه سازی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین برای ساخت نرده های حیاط ،طراحی باغ ویلا و ساخت نیمکت ها در مبلمان شهری از این محصول استفاده می گردد.تولید مبلمان خانگی و در و پنجره از دیگر موارد استفاده چوب پلاست می باشد.چوب پلاست در نما ساختمان  و در روف گاردن و در محوطه استخر و در پله های محوطه پارک ها بکار می رود.