چرم در اصل تعریف، پوست حیوانات مرده است که ماده ایی طبیعی و بادوام میباشد و از دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می‌آید.فرایند دباغی به این شکل است که، پوست فسادپذیر را به یک مادهٔ طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند.چرم در تلفیق با چوب، پایهٔ فناوری باستانیان را شکل می‌داده‌است.

همانطور که اشاره کردیم،چرم به طور اساسی از پوست حیوانات تولید می شود و پس از گذراندن مراحلی، بهبود و زیباسازی می شود.چرم را از پوست حیواناتی مانند گاو، گوسفند، بز، اسب، خوک و انواع حیوانات دیگر به دست می آورند .در صنعت امروزی چرم پوست گوساله، بز و گوسفند بیشترین استفاده را دارند.

پوست حیوانات از سه قسمت عمده تشکیل شده است که عبارتند از:

  1. پوست روئی (ایپدرم)

  2. پوست میانی (درم)

  3.  پوست زیرین (هیپدرم)

قسمت میانی پوست ضخیم بوده و دارای بافت درهم رفته الياف کش دار، سلولهای چربی و ریشه مو است که بایستی عاری از هرگونه مواد زائد مانند مو و ریشه های موئی و سایر قسمت ها گردد، این عمل مستلزم کارهائی است که روی پوست از طریق شیمیائی صورت می گیرد که مجموع این کارها و تبدیل پوست طبیعی به چرم را «عمل دباغی، میگویند.

اگر موهای لایه پوست دباغی شده به طور کامل از بین بروند محصول به دست آماده را «چرم» می نامند و اگر موی خود را داشته باشند «پوست» گفته می شوند.

نحوه ی تولید چرم

از ترکیب پوست جانوران با موادی مختلف مانند زاج سفید، پوست درخت صنوبر، کاج، بلوط، فندق، کائوچو، سماق و مواد شیمیایی دیگر جنس انعطاف پذیری تولید می شود که نام آن چرم می باشد.

در مقاله های آینده به بررسی دقیق تر به انواع چرم خواهیم پرداخت.

چرم را میتوانید یکی از پرمصرف‌ترین مواد در صنعت چاپ، بسته بندی، مد و پوشاک و … نامید.در ادامه چند نمونه از تلفیق چوب و چرم در ساخت جعبه های چوبی را ملاحضه میفرمایید که توسط شرکت وندا چوب تولید میشود .