در مقاله های پیشین به بررسی چرم و چگونگی تولید وانواع و کاربرد های آن پرداختیم.در این مقاله سعی داریم شما را با چرم مصنوعی آشنا کنیم.همانطور که میدانید استفاده از چرم صنعتی یا غیر طبیعی (نام‌های دیگر چرم مصنوعی) به دلایل گرانی چرم طبیعی و مسائل اخلاقی (حقوق حیوانات) در ساخت مبلمان خانه، لباس، کیف و کفش و جعبه های بسته بندی  موارد دیگر به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

چرم مصنوعی به طور مستقیم از مواد پلیمری (پلاستیکی) با نام PVC و PU (پلی اورتان) ساخته می‌شود. روش های تولید چرم مصنوعی به دو شکل صورت میگیرد: تَر و خشک. پلاستیک های وینیل نیز به جای چرم های طبیعی در صنعت نقش عمده دارد. از آن جا که ساخت چرم های مصنوعی در اندازه و شکل های مختلف امکان پذیر می باشد، بنابراین ضایعاتی از قبیل تلفات برشی و یا فاسد شدن پوست حیوان که در چرم های طبیعی مشاهده می شود ،در چرم مصنوعی وجود ندارد.

در صنعت چرم های مصنوعی پیشرفت شگرفی صورت پرفته است به طوری که ،چرم های مصنوعی را طوری تولید کنند تا، تقریبا کلیه خواص چرم های طبیعی را داشته، به علاوه در رنگهای مختلف به صورت صفحه های بزرگی ساخته شود. این ماده ورقه‌ای شکل دارای منافذ بسیار ریزی می باشد که قابلیت تنفس را برای چرم به خصوص در کفش ایجاد می کند.وزن این چرم مصنوعی سبک بوده و در رنگهای مختلف ساخته می شود.

جالب است بدانید که، حدود ۶۰ درصد ضخامت چرم های مصنوعی را ،تارهائی از جنس پلی استر تشکیل می دهد و حدود ۱۰ درصد ضخامت آن را رشته های بسیار باریک با سطح مقطع مثلثی و به فرم زنجیره‌ی شکل تشکیل داده و روی آن را با لایه نازکی از اورتان سبک که به شکل اسفنجی می باشد می پوشانند، و روکش آن را پلی اتیلن اکریلات تشکیل می دهد.لایه پلی استر با پلیمرهای اورتان یا سولفیدها پوشانیده شده است.

 

به طور کلی چرم های مصنوعی به سه روش تهیه می شوند که عبارتند از :

  1.  آغشته کردن پارچه با نیترو سلولز

  2.  اختلاط الياف مختلف با کائوچو یا مواد پلاستیکی و ورقه نمودن ماده حاصل با ماشین مخصوص

  3.  اختلاط پلیمرهای مختلف با هم و افزودن مواد پر کننده

محصولات فرعی صنایع چرم سازی

مهمترین موادی که در کنار تولید جرم بدست می آیند، تکه های کوچک پوست و چرم است ،که از گوشه و کنار پوست ها قطع شده است. از این ضایعات که حاوی پروتئین زیادب است میتوان برای تهیه انواع ژلاتین و سریشم استفاده نمود و از آنها به عنوان منبعی برای تهیه خوراک دام و طیور استفاده کرد.

از ضایعات چرم سازی محصولات زیر به دست می آید که عبارتند از :

  • گوساله : ژلاتین داروسازی، ژلاتین عکاسی، ژلاتین صنعتی، ژلاتین خوراکی

  • گوسفند و گاو : چسب پوست

در برخی کارخانه ها، پشم پوست بز و گوسفند را پیش از فاسد شدن از پوست جدا می کنند، ژلاتین و سریشم را از کلاژن یعنی ماده‌ی سفید تخم مرغی پوست، استخوان و بقایای چرم تهیه می کنند. همانطور که میدانید ،ژلاتین خوراکی را از استخوان می سازند .جالب است بدانید که،ژلاتین بسیار مرغوب را در عکاسی مصرف می کنند. امولسیون عکاسی عبارت است از یک تقسیم ظریف و یکنواخت ماده حساس در مقابل نور در یک کلوئید. صنعت عکاسی امروزه با امولسیون هالوژن نقره در ژلاتین کار می کند.

و همچنین در رابطه با چسب میتوان گفت که ،در چسب های مصنوعی یک صمغ مصنوعی مانند؛ یک پلی استر، پلی وینیل و … را در حلال‌هائی که زود بخار می شوند مانند آسن حل می کند و چسب را تولید میکنند.