در مقاله پیشین به بررسی میخ و پیچ در صنعت نجاری پرداختیم  و مزایا و معایب استفاده از هر یک از آنها را بررسی کردیم.در این مقاله سعی داریم شما را با انوع پیچ هایی که در صنعت چوب استفاده میشوند آشنا کنیم.

همانطور که میدانید،میخ نجاری بخش جدا نشدنی و قدیمی صنعت چوب است. میخ، از سالیان گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات و تحولات فراوانی شده است و  ساختار آن به سادگی گذشته نیست و تولید کننده‌ها بر اساس نیاز مشتریان خود اقدام به تولید میخ‌هایی باقابلیت مختلف کرده‌اند.

میخ را می‌توان از مواد و متریال های مختلفی تولید کرد، موادی مانند فولاد، فولاد ضد زنگ (Stainless Steel)، برنج، مس، آلومینیوم و … و در نهایت شما باید بدانید که،اغلب میخ های موجود در بازار که در نجاری استفاده میشوند، از جنس فولاد هستند.
جالب است بدانید که ،برخی از شرکت‌های تولید کننده میخ،ماده‌ای به نام وینیل بر روی سطح میخ آغشته می‌کنند که نقش روان کننده ،در هنگام وارد شدن میخ به داخل چوب را عمل می‌کند. برخی دیگر از میخ ها با فسفات پوشش داده می‌شوند، فسفات کردن به معنای، ایجاد فسفات روی یا منگنز یا آهن بر روی فلزات به‌منظور جلوگیری از زنگ زدگی در مقابل عوامل جوی و محیطی به طریق گرم ،سرد و یا الکتریکی میباشد. بدین گونه که،قشر ایجاد شده از فسفات بر روی فلزات ،مانع از خوردگیمشود و فلز را برای عملیات بعدی یا پوشش رنگ آماده و مقاوم می‌نماید.

میخ هایی که در فضای باز مورد استفاده قرار میگیرند، معمولاً از جنس گالوانیزه ساخته می‌شوند و برای مقاومت بیشتر میخ ،در برابر تغییرات دمایی، از فلز (روی) برای پوشش سطح میخ استفاده می‌کنند. البته این نکته را در نظر بگیرید که، برای فضای باز از میخ هایی که فولاد ضد زنگ (Stainless Steel) دارند،هم می‌توان استفاده کرد اما باید در نظر داشت که،قیمت این میخ ها  نسبت به میخ های گالوانیزه بیشتر است.

جالب است بدانید که،میخ ها از نظر اندازه تنوع بسیار بالایی دارند.بطور مثال شما می‌توانید میخچه‌هایی به‌اندازه ۴ میلی متر تا اندازه ۲۵۰ میلی‌متر هم تهیه کنید. معمولاً تولید کننده‌ها بر اساس استانداردهای رایج قطر میخ را بر اساس طول آن در نظر می‌گیرند تا در زمان وارد کردن ضربه میخ کج نشود.

انواع میخ نجاری مورد استفاده در صنعت چوب:

  • میخ معمولی سر پهن:

 میخ های سر پهن، یکی از پر کاربردترین میخ ها در صنعت چوب هستند و در سازه‌های قدیمی چوبی میتوان تعداد زیادی از این میخ ها را در نقاط اتصال یافت.
طبق استانداردهای تولید میخ، معمولاً قطر سر میخ باید دو برابر قطر میله آن و زاویه نوک میخ ۶۰ درجه باشد.

  • میخ دو سر:

 اگر قصد اتصال موقت دو قطعه چوبی را دارید ، از میخ دو سر استفاده کنید. شما باید میخ را تا سر اول در داخل چوب وارد کنید و هر زمانی در نظر داشتید میخ را خارج کنید. این میخ های مناسب قالب های چوبی بتن ریزی هستند.

  • میخ معمولی بی‌سر:

از میخ بی‌سر جهت اتصال هایی که نیاز به مشخص نبودن سر میخ است، استفاده میشود.معمولاً نجارها، سر میخ را بر روی یک قطعه فلزی قرار می‌دهند و با استفاده از چکش آن را از بین می‌برند و آن را بر روی چوب می‌کوبند. در مرحله‌ی رنگ کاری، نقاش با استفاده از سنبه، میخ را حدود دو میلی‌متر به داخل چوب وارد می‌کند که فضای کافی برای بتونه کاری وجود داشته باشد.

  • میخ فولادی یا میخ بتن:

از میخ بتن یا میخ فولادی برای اتثال دو قطعه سخت چوبی استفاده میشود. میخ های فولادی در مدل‌های بدون روکش و روکش دار تولید می‌شود. میخ های فولادی روکش دار زنگ نمی‌زنند و مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارند.
از این میخ ها برای سوراخ کردن گچ و بتن‌ها استفاده می‌شود. این میخ ها به‌راحتی خم نمی‌شوند و مقاومت بالایی در مقابل ضربات چکش دارند.

  • میخ حلقه‌ای:

از میخ حلقه‌ای برای اتصال چوب‌هایی استفاده می‌شود که فشار زیادی بر روی آن ها وارد می‌شود.به‌عنوان مثال برای اتصال زیر سازی کف، زیر سازی دیوار چوبی و سقف از این میخ ها استفاده می‌شود.

در نیمی از پایه میخ حلقه‌ای، از حلقه‌هایی استفاده شده است که شیب حلقه به سمت پایین هست. این حلقه‌های شیب‌دار به میخ اجازه می‌دهند که ،به‌راحتی در داخل چوب وارد شود؛ اما خارج کردن آن به‌سادگی امکان پذیر نیست. قسمت صاف بالای حلقه اجازه نمی‌دهند میخ به‌راحتی از جای خود خارج شود.

  • میخ مارپیچ:

جالب است بدانید که ،یک قطعه مارپیچ فلزی در داخل چوب می‌تواند مانند پیچ‌های مخصوص چوب و MDF اتصالی قوی و پایدار ایجاد کند.میخ های مارپیچ به دلیل داشتن نوک تیز آن، در داخل چوب فرو می‌روند و چوب پس از چند ساعت فضای خالی ایجاد شده را پر می‌کند.
میخ های مارپیچ یا مته‌ای معمولاً از جنس فولاد باکیفیت ساخته می‌شوند و مناسب چوب‌های سخت و مقاوم هستند.

  • میخ های شانه‌ای:

میخ ها های شانه ایی که به‌عنوان میخ سوزنی هم شناخته می‌شوند ، گزینه خوبی برای نصب سریع و آسان قطعات چوبی و MDF به هم هستند.
میخ های شانه‌ای سوزنی در انواع مختلف T, F, TN, FT و … تولید می‌شوند. تفاوت این میخ ها در شکل گُل و قطر محور آن است.هرکدام از این نوع ها کاربرد های متفاوتی دارند که بدین صورت است:

میخ مناسب نصب قرنیز، مدل F است و  همچنین با توجه به عمقی که مد نظر دارید، باید طول آن را انتخاب نمایید. میخ های F از طول ۱۶ تا ۵۰ میلی‌متر موجود هستند و ضخامت آن ۱.۲ میلی متر است.
میخ FT از طول ۲۵ تا ۶۴ میلی‌متر و باضخامت ۱.۵۷ به فروش می‌رسند.
میخ های TN از طول ۲۵ تا ۶۴ میلی متر و باضخامت ۲.۲ میلی متر به فروش می‌رسند.
میخ Tpo از طول ۲۵ تا ۶۴ میلی‌متر و باضخامت ۱.۵۷ به فروش می‌رسد.
میخ SK از طول ۱۶ تا ۵۰ میلی‌تر و باضخامت ۱.۲ به فروش می‌رسد. (میخ های سری F را می‌توانید با دستگاه‌های SK شلیک کنید.)

  • میخ پوششی:

میخ های پوششی تقریباً مشابه  کارایی میخ بی‌سر را دارند، اما با این تفاوت که،اتصال قوی‌تری ایجاد می‌کنند. این میخ ها برای اتصال لوازم چوبی استفاده می‌شود که نیاز به رنگ کاری دارند. در قسمت سر میخ سوراخی وجود دارد که به شما اجازه می هد با استفاده از سنبه، میخ را کمی بیشتر به داخل چوب هدایت کنید و سوراخ باقی مانده را بتونه بگیرید.