همانطور که میدانید،رنگ کاری چوب یکی از مهتربن مراحلی  است که تا زمان آماده شدن محصول نهایی قابل اهمیت است.عمده ترین مشکلی که، در رنگ کاری چوب ممکن است ایجاد شود ؛ سفیدک زدن چوب است که باعث کاهش کیفیت چوب میشود. برخی دلایل باعث سفیدک زدن چوب میشود.

سفیدک در نیم پلی استر در بخش هایی اتفاق میافتد که رنگ آن به صورت اشک جمع شده باشد.یا ضخامت رنگ بیشتر از مقدار استاندارد رنگ ،روی کار است.  باید توجه داشته باشید که، در زمان مشکل روی یکی از اجزای پلی استر اگر مواد زیادی رو کار اجرا بشود، چوب سفیدک میزند.

جالب است بدانید که،در وارنیش هایی شامل پلی یورتان و پلی استر، سفیدک چوب نیز رخ میدهد؛ که معمولا  این مشکل در وارنیش های پلی یورتان، پلی استر و کیلر بیشتر است.

  • مشکل در تینر سلولزی

از دیگر دلایلی که سفیدک در نیم پلی استر رخ میدهد، حلال نامناسب است.

پیشنهاد می‌ شود که انگشت خودتان را آغشته تینر کنید و بهم مالید و اگر حس کردید که چربی در تینر وجود دارد، تینر نا مرغوب هست. همچنین اگر تینر سریع خشک شد و سفیدک روی آن ماند، نشانه نامرغوب بودن حلال است. در نظر داشته باشید که اگر در تینر آب زیاد باشد ،باز هم نامرغوب است و باعث سفیدک زدن چوب میشود.

  • خشک کن یا هاردنر ضعیف

 نیم پلی استردارای  دو جزء است،یا به زبان ساده، نیم پلی استر برای حشک شدن باید جزء دوم داشته باشد که به آن هاردنر یا خشک کن میگویند. هاردنر اگر کیفیت بالایی نداشته باشد مشکلاتی مثل سفیدک را در رنگ ایجاد می کند. همچنین نیم پلی استری که، تاریخ آن گذشته باشد ، از دلایل دیگر سفیدک زدن چوب است.

در رنگ چوب حتما باید به تاریخ انقضای آن توجه کنید. هرگز از سیلر، کیلر، پلی استر و نیم پلی استر تاریخ گذشته استفاده نکنید.

  • رطوبت هوا

همانطور که میدانید رطوبت باعث خرابی چوب و محصولات چوبی میشود. پوسیده و فرسوده شدن چوب ، گاهی به دلیل رطوبت بالای محیط انجام می شود. از این رو می توان گفت یکی دیگر از دلایل سفیدک زدن، رطوبت هواست. در شهرهای مرطوب و شهرهایی که نزدیک به دریا هستند، چوب رطوبت هوا را جذب کرده و سفیدک می زند.

  • خشک نشدن رنگ زیرین

اگر هنگام رنگ کردن چوب ،پس از اجرای هر مرحله ،بخار از آن خارج نشود و اگر به صورتی رنگ بپاشید که لایه زیرین آن به درستی خشک نشده باشد، باعث ایجاد سفیدک می شود.

  • رنگ پاشش شده زیاد

زیاد رنگ زدن باعث میشود تا خشک شدن چوب  طول بکشد و سفیدک بزند. از طرفی توجه داشته باشید که،نیم پلی استر را به اندازه بزنید که حالت شکنندگی نداشته باشد.

  • رفع سفیدک رنگ

توجه داشته باشید که ،اگر سفیدکی که ایجاد شده است در نیم پلی استر باشد،در مرحله  نخست باید اجازه دهید که یک روز کامل از ایجاد سفیدک بگذرد ،به این دلیل که گاهی سفیدک با گذشت زمان از بین میرود.

اگر سفیدک همچنان باقی ماند، یک سنباده ۴۰۰ یا ۲۲۰ بر روی  کار بکشید و بار دیگر نیم پلی استر سالم را اجرا کنید.