رزین یا انگم (به انگلیسی:Resin  ( یک ترکیب آلی است که به صورت مصنوعی  یا طبیعیست بسیار چسبنده است که اگر تحت شرایطی خاص قرار گیرد سخت می شود.
جالب است بدانید که رزین در آب حل نمیشود و حلال  آن معمولا الکل میباشد . این ترکیب را بر اساس ترکیب شیمیایی و مورد بهترین نمونه رزین طبیعی شیره درخت کاج میباشد و دارای بوی تندی است.
برخی از گیاهان ماده ای مشابه به نام صمغ تولید می کنند ،که با آب واکنش نمی دهند و بافت  نرم تر و منعطف تر از رزین دارند.
برخی از رزین های گیاهی بدلیل داشتن ترکیبات ناپایدار، بشدت فرار هستند.

در انتخاب درختانی که رزین تولید میکنند نیاز به دقت فراوانی دارد ، زیرا برخی از آنها حاوی ترکیب هپتان هستند، که هیدروکربنی قابل اشتعال و انفجار است.

یکی از رزین های گیاهی معروف و زینتی، کهربا میباشد ،که اغلب به رنگ طلایی تیره یافت میشود ،که این رنگ، رنگ متعارف رزین‌های گیاهی است، البته در حالتی نادر، کهربا به رنگ آبی نیز دیده می شود.

 

در گذشته، از رزین کاج برای درزگیری قایقها ، ظروف غذا، مومیایی کردن اجساد و مصارف دیگر استفاده می کند و امروزه از این ماده در ساخت عطر، جواهر، لاک، جوهر، جلا و بسیاری از جعبه های تزیینی و …  مورد استفاده می شود.

پیشرفت تکنولوژی باعث تبدیل شدن رزین به پلمیر شد و همین موضوع ،منجر به کشف رزین‌های مصنوعی شد.

اکثر پلیمرها را با رزین‌های مصنوعی می سازند .دلیل این موضوع، مقرون به صرفه بودن و تصفیه آسانتر میباشد.

از جمله مزایای رزین‌های مصنوعی نسبت به رزین‌های طبیعی این است که ،رزین های مصنوعی پایدار هستند و همچنین  قابل پیش بینی میباشند  و یکنواخت هستند و در نهایت، چون تحت شرایط کنترل شده ساخته می شوند ،ناخالصی در آنها وجود ندارد.

رزین‌های مصنوعی در آزمایشگاه از طریق ترکیب کردن مواد شیمیایی ساخته می شوند و نتیجه واکنش تشکیل ترکیبات چسبناک است.

رزین های مصنوعی می تواند در بسیاری از موارد از جمله تولید پلاستیک و رنگ مورد استفاده قرار گیرد.رزین ها اناع مختلفی دارند که در زیر به چند نمونه به آن ها اشاره  میکنیم.

انواع رزین عبارتند از:

در مقاله های بعدی به بررسی  انواع رزین ها خواهیم پرداخت .