در مقاله های پیشین به بررسی چرم و چگونگی تولید آن پرداختیم.در این مقاله سعی داریم شما را با کاربردهای چرم و انواع آن آشنا کنیم.چرم در صنایع مختلفی مانند: کفاشی، کیف سازی، البسه، مبل‌سازی و تولید جعبه های بسته بندی و غیره کاربرد دارد.

چرم ها را می توان از روی خواص، کاربرد و چگونگی تهیه آن،طبقه بندی کرد. طبقه بندی چرم ها بر اساس کاربرد بدین صورت است:

 •  چرم های محکم:این چرم ها، از پوست گاو نر یا ماده و گاومیش تهیه می شوند و برای تخت کفش، تسمه و غیره به کار می رود.

 • چرم های نرم: این نوع چرم ها ،از پوست اسب، گره اسب و بز تهیه می شود و در  براق سازی ،تیماج ۔ کاری زین

  و جلدسازی به کار می رود.

 •  چرم های ظریف: این نوع از چرم ها، از پوست گوسفند، بره، بزغاله و بز کوهی تهیه می شود، در ساخت دستکش، کیف، کفش های ظریف، اشیای زیبا و جلد کتاب و جعبه های بسته بندی کاربرد دارد.

چرم -وندا چوب

طبقه بندی چرم ها بر اساس ساختار و خواص عبارتند از:

 1.  تیماج: نوعی چرم است که از پوست بز که از طریق مواد گیاهی دباغی میشود، تولید میشود و به آن چرم نیگریا نیز میگویند.این نوع چرم بادوام و سفت است.

 2.  میشن: نوعی از چرم است، که از دباغی پوست گوسفند به وسیله‌ی بلوط دباغی تولید می‌شود . این نوع چرم ارزان ترین نوع چرم میباشد و دوام بسیاری ندارد.

 3. خرم: نوعی از چرم است، که از دباغی پوست گوساله به وسیله‌ی بلوط دباغی تولید می‌شود. بهترین نوع چرم آن دباغی ایی است که ۵ الى ۶ هفته به طول می انجامد و بسیار مناسب جعبه ‌سازی است؛ زیرا از قابلیت فرم گیری خوبی برخوردار می باشد و همچنین برای کارهای طلاکوب و چاپ بسیار مناسب میباشد.

 4.  ساغرى: نوعی از چرم است که، از دباغی پوست کفل اسب و الاغ به دست می آید و بهترین نوع چرم برای صحافی کتاب و یا برای تزیین روی کفش است.چرم ساغری بعد از دباغی دارای نوعی چروک بسیار زیبا میباشد. به علاوه از نظر استقامت در طول زمان از هر نوع پوسیدگی در امان می ماند و چرم لطیف و نرمی است.

 5.  خوک: نوعی از چرم است که ،در طبیعت دو نوع خوک آبی و شیر ماهی وجود دارد، پوستی محکم و ریز دانه دارند و در ساخت کیف های دستی به کار می روند.

 6.  بوک: این نوع از چرم ،از نوع چرم های عاج دا هستند که به صورت مصنوعی با پرس گرم عاج، شکل داده می شوند . نوع های دیگری از این چرم، چرم سافیان، ماراوان سین و او آزن سیگن می باشند.این امکان وجود دارد که از پوست گوساله یا حیواناتی نظیر گور خر از طرف موی آن استفاده کنند که بسیار شکیل و چشم نواز است. این نوع جنس برای ساخت آلبوم، قاب، لوازم روی میز و غیره به کار می رود.

 7.  بوختن: نوعی چرم گوساله، گاو و اسب می باشد.

تشخیص چرم گوسفند از بز 

 •  فرم چرم گوسفند کوتاه تر (قسمت گردن آن کوتاه) می باشد. فرم چرم بز باریک تر و طویل تر (قسمت گردن آن بلندتر) می باشد.

 •  رنگ پشت گردن گوسفند قدری تیره تر از بز است یا لکه های پر رنگ دارد، رنگ بز در قسمت پشت تیره تر است.

 •  جنس چرم گوسفند نرم تر و در موقع تا کردن شیارهای آن قابل رؤیت است و خیلی راحت به صورت ورق های نازک در می آید، جنس چرم بز سفت تر و در موقع تا کردن صدا دارد.

ماشین آلات و تجهیزات چرم سازی

 ماشین های چرم سازی با توجه به عملیاتی که انجام می دهد عبارتند از:

 •  ماشین های جدا کننده گوشت و چربی: این نوع ماشین ها، غلطکی می باشند و پوست ضمن عبور از بین این غلطکها با تیغه هائی که در آنها تعبیه شده است ،گوشت و قسمت نرم پوست بریده می شود.

 •  ماشین زدودن مو: این نوع ماشین ها همانند ماشین های جدا کننده غلطکی میباشند و پوست را پس از آهک زنی از بین آنها عبور می دهند و به کمک فشار مو از پوست کنده می شود.

 •  ماشین های برش: این ماشین ها شامل نوار فولادی که روی در قرقره به فاصله ۲ تا ۳ متر در حرکت است. پوست به وسیله‌ی غلطک با تیغه های آن مجاور شده و به اندازه مطلوب بریده می شود.

 •  ظرف‌های دباغی: ظرفهای دباغی معمولا بشکه های بزرگ می باشند که حول محور افقی حرکت می کنند. در این ظرف ها اعمال دباغی خیس کردن، چرب کردن، رنگ کردن و غیره انجام می شود.

 • ماشین های دیگر عبارتند از: ماشین های کشش، صاف کن، آهار و لاک زن، خشک کن، صیقل دهنده، تهیه محلول های مورد نیاز دباغی و بالاخره ماشین های حمل و نقل، پوست از محل به محل دیگر در داخل کارخانه

چگونه چرم را تمیز کنیم 

 برای تمیز کردن چرم ،بهتر است که ،از محلول سرکه رقیق شده استفاده شود. بدین صورت که ابتداء ابر را آغشته به محلول سرکه رقیق شده کرده و پس از فشار کامل به طوری که فقط ابر از یک رطوبت نسبی برخوردار باشد بر سطح چرم مالیده تا چرم کاملا تمیز شود.