در مقاله های پیشین شما را با انواع چوب آشنا کرده ایم ،و کاربرد های آن ها توضیح دادیم.

در این مقاله سعی داریم شما را با چوب گردو بیشتر آشنا کنیم و معایب و مزایای چوب گردو را بصورت کامل توضیح دهیم.

چوب گردو

همانطور که میدانید چوب یکی از ابتدایی‌ترین موادی است که بشر از ابتدا تا کنون از آن برای ساخت خانه و لوازم گوناگون استفاده می‌کند. بهترین و ایده آل ترین مواد در کره زمین زیرا که، چوب یکی از منابع تجدیدپذیر است که در صورت استفاده صحیح و بهره‌برداری اصولی از آن می‌توان گفت انتخاب مناسبی برای استفاده به عنوان ماده اولیه و مواد ساختمانی است. حتی در بعضی کشورها منابع و جنگل‌هایی به وجود آورده‌اند که چوب مورد نیاز برای پروژه‌های مختلف را از آن استخراج می‌کنند. و همانطور که در مقاله های پیشین ملاحظه کرده اید، چوب انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فردی مانند مقاومت، وزن، رنگ و … متفاوتی دارند.

بهتر است بدانید که چوب گردو یکی از انواع چوب پرطرفدار و محبوب است. از این چوب در کارهای مختلفی مانند مبلمان سازی، ساختمان سازی، کف پوش طبیعی، روکش و نمای ساختمان، تزیین اتاق اتومبیل و واگن قطار، دست سازه‌های نفیس چوبی و … استفاده می‌شود.

 چوب گردو با طرح کلاسیک و رنگ تیره، انتخاب مناسب برای کارهای چوبی اتاق‌خواب یا مبلمان پذیرایی است.

جالب است بدانید که، علاقه‌ی نجاران به این چوب به دلیل انعطاف ‌پذیری بالای آن است؛ زیرا طراحی‌های مختلف روی آن به آسانی قابل اجرا است.

انواع چوب گردو

چوب گردو در انواع مختلفی یافت میشود، مانند :چوب گردو انگلیسی،چوب گردو سفید و کلرو که از انواع چوب گردو هستند و هر کدام ویژگی و کاربردهای خاص خود را دارند.

 چوب گردو انگلیسی : از این چوب در اکثریت برای تولید محصولات چوبی بزرگ  استفاده می‌شود و به ندرت از آن در کارهای نجاری استفاده می‌کنند.
چوب گردو سفید : این چوب رنگ قهوه‌ای روشن دارد و مانند توسکا و صنوبر ترد و شکننده است؛ به دلیل دوام کم از آن در کارهای صنعتی و تجاری استفاده نمی‌شود.

چوب گردو کلرو : این چوب طیف رنگی متنوعی دارد؛ به همین جهت پس از قطع کردن آن را در کوره نمی‌گذارند. برای خشک شدن چوب گردو کلرو آن را در معرض هوای آزاد قرار می‌دهند تا پس از خشک شدن نوارهای رنگی آن مشخص شود.
بهتر است بدانید که طیف انواع چوب گردو به موارد بالا محدود نمی‌شود. ممکن است شما نام چوب گردو برزیلی، کارائیب و … را شنیده باشید اما باید بدانید که این‌ها در واقع چوب گردو نیستند و دسته متفاوتی دارند.

جالب است بدانید که، اگرچه چوب گردو بسیار مقاوم و بادوام است اما سختی متوسطی داشته و این ویژگی باعث می‌شود بتوان به راحتی آن را اره یا رنده کرد و این ویژگی باعث عدم شکستگی یا ترک خوردگی آن میشود.  کار با چوب گردو سختی و ترفندهای خاص خود را دارد.

معایب چوب گردو :

قیمت بالا

 اولین نکته‌ای که درباره چوب گردو بسیار واضح و روشن است قیمت بالای آن است. چوب گردو با قدمت طولانی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین جهت قیمت بسیار بالایی هم دارد کههنین امر باعث می‌شود این چوب، برای بسیاری از کارهای نجاری مقرون به صرفه نباشد.

کار با گره و لایه‌های درونی چوب

جالب است بدانید که، گره‌های بزرگ و کوچک چوب گردو را بروسن یا لپ می‌گویند. چوب گردو چوبی متفاوت و غیرمعمول است که ممکن است با دیدن گره‌ها و لایه‌ی بیرونی، چوب بی‌کیفیت به نظر برسد. بصورت کلی این خصوصیات هر چوبی است و ارتباطی به کیفیت آن ندارد ولی گره‌های یک چوب کار را برای تولید کنندگان با چوب گردو سخت می‌کند. مخصوصاً اگر کاری با طرحی خاص مدنظر داشته باشید. این گره‌ها توسط حجم انبوهی از پیچ تشکیل شده است که می‌تواند در طرح و مدل‌های مختلف الوارتان وجود داشته باشد و قسمتی از لبه‌ی کار یا حتی درست در وسط آن قرار بگیرد.

گره‌ روی پوسته‌ی بیرونی

باید در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید میز یا کابینتی کاملاً صاف و بدون هیچ بافت و گره بسازید، چوب گردو گزینه‌ی مناسبی نخواهد بودهمه‌ی درختان دارای گره‌ی روی پوسته‌ی بیرونی هستند اما در بعضی از چوب ها قابل مشاهده‌تر و در بعضی دیگر کاملاً نامعلوم است. حلقه‌های بیرون ‌چوب، قسمت‌های پریده زردرنگی است که مابین پوست چوب و درون چوب قرار دارد. این قسمت وظیفه آب‌رسانی و تغذیه چوب را دارد که در بعضی از درختان این حلقه‌ها طبیعی و در بعضی دیگر بسیار بزرگ است. جالب است بدانید که، این حلقه‌ها در چوب درخت گردو بزرگ است و تنوع رنگی آن زمانی خیلی نمود پیدا می‌کند که رنگ درون چوب بسیار تیره‌ باشد. تمامی درجه کیفی‌های چوب گردو گره روی پوست را دارند به همین دلیل باید در هنگام خرید الوار، محصولی تهیه کنید که پوست چوب در قسمت سطح زیاد نباشد.

چوب گردو بخار داده شده

جالب است بدانید که برای تنظیم رنگ بیرون چوب و درون چوب بیشتر کارخانه‌ها چوب گردو را بخار می‌دهند تا تضاد یا کنتراست رنگی بیرون و درون چوب برطرف شود. تمامی الوارهایی که بخار داده نشده‌اند در قسمت میانی پوست و بافت میانی خطی عمیق دارند که با بخار کمتر دیده می‌شود. بخار دادن الوار در طول زمان رنگ خاکستری و قهوه‌ای کار را بهتر می‌کند اما به دلیل تغییر رنگ ناشی از قرارگیری در معرض اشعه‌ی UV ممکن است کار را برای نجاران سخت کند به خصوص مواقعی که طرح و رنگ خاصی مد نظر دارند.

راه حل :

یکی از بهترین راه حل‌ها این است که قسمتی از چوب که گره‌ی آن مشخص است را در قسمت‌هایی از کار که کمتر دیده می‌شود استفاده کنیم مانند پشت درهای کابینت یا پشت صندلی‌ها.

باید توجه داشته باشید  که این رگه‌ها جلوه‌ی زیباتری را ایجاد می‌کند. همچنین می‌توانید با پوشش روغنی کنتراست زیبایی ایجاد کنید. با استفاده از روغن پرداخت یا رنگ تیره سطح چوب و روی گره‌ها را بپوشانید. ایجاد سایه روشن تیره باعث می‌شود که گره‌های چوب به کار شما زیبایی ببخشند.

چوب گردو برای کارهای نجاری و ساخت آثار نفیس بسیار ایده آل و مناسب است تنها کافی است نکات بالا را در انتخاب و کار با آن مد نظر قرار دهید تا بتوانید اثری متفاوت و خارق‌العاده با آن بسازید.