در این مقاله سعی داریم شما را با اسامی چوب هایی آ‌شنا کنیم که کمتر یا اصلا به گوشتان نخورده است. با توجه به گستردگی طیف انواع درخت، انواع مختلفی از چوب ها وجود دارد که اسامی آن ها را تا حدودی شنیده اید یا انواع آن را دیده اید، اما انواع دیگری از چوب ها هم وجود دارند که به دلیل قیمت گران، کمیابی یا … کمتر اسم آن‌ها را شنیده‌اید.

در ادامه به اسامی برخی از آن ها می‌پردازیم:

چوب مرهم :

جالب است بدانید که این چوب کیفیت بالایی در صدا گیری دارد، بسیار ضخیم بوده و به راحتی قابل تبدیل است. چوب درخت مرهم رگه‌های زیبا و رنگ شگفت انگیزی دارد.

این چوب بسیار کمیاب است و در قطعه‌های کوچک پیدا می‌شود و همچنین چوبی بسیار گران است. این چوب جزء چوب‌های سخت درجه یک است.

چوب پالونیا

چوب پالونیا چوبی مقاوم است که در مقابل رطوبت تحمل بالایی دارد و تغییر شکل نمی‌دهد. این چوب مانند علف هرز رشد کرده و درخت‌های آن بسیار قابل کشت و زرع هستند.

با وجود اینکه این چوب در درجه بندی چوب‌های سبک قرار می‌گیرد ولی مانند بالسا پلی استایرن نرم نیست.

جالب است بدانید که ژاپنی‌ها اولین گروهی بودند که این چوب آن را یافته و از آن استفاده گوناگونی کردند.

چوب سبز :

این چوب از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. بطور مثال  می‌توان گفت که خارج از نمودار های اندازه گیری این چوب  از سرسخت ترین چوب‌ها در کل دنیاست. همچنین این چوب مقاومتی استثنایی در برابر پوسیدگی و ویژگی های آب و هوایی دارد حتی در محیط های اطراف دریا نیز استفاده می‌شود.

بهتر است بدانید که کار کردن با این چوب بسیار سخت است. چوب پالونیا به خوبی نمی‌چسبد به راحتی اره نمی‌شود و سنباده کردن آن کار بسیار دشوار است.

چوب چاکتا

این چوب کیفیت بسیار بالایی برای استفاده از  عایق صدا  دارد به راحتی تبدیل می‌شود و نمایش بسیطی از رنگ را پیش چشمانتان می‌گذارد و هر قطعه‌ای را به بهترین حالت آن تبدیل می‌کند. در میان چوب‌های این درخت قطعه‌هایی با رنگ مایل به قرمز پیدا می‌شوند که عمر بسیار طولانی تر از آن چه درباره چوب ‌های سخت دیگر می‌توان گفت دارند.پس می‌توان گفت دلایل زیادی برای علاقه به این چوب وجود دارد.

جالب است بدانید که این چوب با نام دیگری به اسم paela نیز خوانده می‌شود و در مقابل چوبی که ناشناخته است قیمت آن می‌تواند کمی گران به نظر برسد.

چوب سیاه:

 رگه‌های این چوب بسیار زیبا و منحصر به فرد است و به سختی می‌توان آن را با چوب دیگری مقایسه کرد. شاید تنها چوبی که با آن قابل مقایسه است چوب (pheasantwood) باشد.

بهتر است بدانید که این چوب به ندرت در دسترس است  و در صورت موجود  بسیار گران است. بسیاری چوب سیاه را به نوعی شبیه به درخت آبنوس قلمداد می‌کنند اما باید گفت که این دو نوع چوب هیچ شباهتی به هم ندارند.

چوب کویر آهنی:

جالب است بدانید که ابعاد  چوب کویر آهنی ثابت است، به نظر این موضوع کمی سخت بنظر میرسد  اما نکته جالب این است که این چوب تغییر شکل نمی‌دهد. همچنین رنگ بسیار زیبا، رگه‌های بی نظیر و جنس فوق العاده مناسبی برای تبدیل دارد.این چوب در چاقو سازی بیشتر کاربرد دارد.

بهتر است بدانید که این چوب بسیار کم و تاب دار رشد می‌کند و قطعه های این چوب بسیار کوچک، نایاب و گران است.

چوب پسته  :

این چوب دارای رنگ زیبا به همراه طیفی متفاوت و رگه‌هایی که به مانند گور خر است.

چوب اقاقیا :

این چوب ماندگاری بسیار بالایی دارد و بر خلاف درختانی دیگر از تیره‌ی خود مانند پرتقال میسوری(osage orange) در الوارهایی با سایز مناسب و مقرون به صرفه در دسترس است.

جالب است بدانید که امروزه قسمتی از اروپا شروع به کاشت این درخت برای جایگزینی چوب‌های سخت مناطق گرمسیری کرده است.

چوب کاتالوکس

این چوب با وجود شباهت به ebony به هیچ وجه به گرانی آن نیست در نتیجه بسیاری جذب این چوب می‌شوند. بعضی قطعه‌های این چوب مانند چوب ebony سیاه هستند با اشاره کمی رنگ بنفش. قطعه‌های دیگر مایل به قرمز هستند با رگه‌های سیاه و سفید.

واردات این چوب بسیار کم است اما باید در نظر داشته باشید که  از نظر اقتصادی برای مردم به صرفه‌تر است که چوبی با مشخصات ebony تیره پیدا کنند ولی با قیمتی کمتر از آن را خریداری کنند.

چوب ماکاکائوبا :

این چوب طیف رنگی گسترده ای دارد. بعضی قطعات، قرمز و نارنجی پر رنگ ترکیب شده با قهوه‌ای تیره و رگه‌های سیاه و سفید هستند. نکته جالب توجه در این چوب این است که گاهی اوقات ما چوب را برای طیف گسترده رنگ آن دوست داریم برخی را به علت رگه‌های متمایز آن، که ماکاکائوبا هر دو را دارد.

جال است بدانید تلفظ اسم این چوب نسبتا سخت بوده و بیشتر این چوب را به اسم‌های دیگری صدا می‌کنند.