همانطور که میدانید،دریل یکی از ابزارهای الکتریکی و یا دستی می‌باشد ،که برای سوراخ کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی دریل در بازار موجود است که با توجه به قدرت آن‌ها و مدل مته ایی که در آن ها به کار می‌رود متفاوت است و با توجه به نوع استفاده آن ها مانند: سوراخ کردن چوب، فلز و بتن استفاده می‌شوند.

اینگونه میتوان گفت که اصلی ترین جز در دریل، مته است. برای انتخاب درست مته باید جنس سطح و حفره‌ای که می‌خواهید ایجاد کنید را بررسی کنید. با توجه به نوع کار چند نوع مته در بازار موجود است که در ادامه  انواع آن را بررسی خواهیم کرد.

  •  مته الیت

مته الیت ،دارای شیار است و نوک آن تیز بوده تا بتواند از لغزیدن مته در زمان کار ،جلوگیری کند و مته کاملا درون چوب فرو برود. از مته الیت عموما برای چوب استفاده میشود.  زمانی که مته  داخل سطح فرو میرود، شیارهایی که اطراف مته وجود دارند سوراخ ظریفی ایجاد می‌کند. مته الیت برای کارهای ظریف استفاده میشود و سرعت بالایی دارد. 

 

  • مته گردبر

مته گردبر همانطور که از نام آن مشخص است، برای ایجاد برش دایره ای با سوراخ بزرگ استفاده می‌شود. دندانه‌های این مته تیز هستند و سطح بیرونی را تراش می‌دهند. کار کردن با این مدل مته ، ضایعات کمتری را تولید می‌کند. مته گردبر با توجه به نوع جنسی که اسفاده میشود متغیر است. بطور مثال در بازار مته گردبرچوب، گردبر ام دی اف، گردبر شیشه و استیل وجود دارند. البته لازم به ذکر است که مدلی دیگری از مته گردبر وجود دارد که مته گردبر متغیر است که دارای سه تکه با دو بازوی متحرک می‌باشد که دارای شعاع گردبر به اندازه‌های گوناگون است.

 

  • مته گازور

مته گازور یکی دیگر از انواع مته است که برای ایجاد سوراخ در چوب کارایی دارد. توجه داشته باشید که این مدل مته برای ایجاد سوراخ‌هایی بیشتر از ۱۲٫۵ میلی متر مورد استفاده قرار می‌گیرد و دریلی که در این نوع برش کارایی خوبی دارد، دریل پرسی است.به دلیل قدرت و فشار زیاد دریل پرسی  در زمان ایجاد سوراخ عمیق، دریل دستی انتخاب درستی نمباشد. مته گازور در صنعت نجاری به خصوص برای تولید کابینت و کمد کارایی زیادی دارد.

 

 

  • مته پاکتی

مته پاکی مخصوص سوراخکاری است که شکل آن نیز مشابه پاکت است.  به این صورت است که سر باریکی دارد که برای هدایت پیچ به کار می‌رود و بخش پهن تر آن برای سوراخ کردن است. این مدل مته به صورت کاملا صاف روی چوب قرار میگیرد، اما سوراخکاری آن به شکل اریب میباشد.

 

  • مته مخروطی

مته مخروطی که به آن مته کاجی نیز گفته میشود؛ برخلاف مته‌های گفته شده برای سوراخ کردن فلز کاربرد دارد؛ البته این مدل مته برای چوب هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مته مخروطی، به دلیل فرم ظاهری و شکل پله‌ای که دارد سایزهای آن گوناگون است. عمومادر سایر مته ها، سوراخکاری با مته ریز انجام میشود و سپس سایز آن را تغییر می‌دهند؛ در صورتی که در مته مخروطی، سایز های مختلفی دارد و سرعت عمل آن بالاست  و نیازی به تعویض مته نیست. از طرفی مته مخروطی دارای پله‌هایی هستند که همان سایز بندی مته است که اندازه آن از کم به زیاد درجه بندی می‌گردد. از این مدل برای سوراخ کردن در اندازه‌های گوناگون استفاده می‌شود و بیشتر در صنعت برقکاری و انگشترسازی کاربرد دارد.

 

 

  •  مته گرانیت

همانطور که میدانید،گرانیت یکی از سخت ترین مدل‌های سنگ است که دانه درشت است. اگر بخواهید گرانیت را سوراخ کنید باید به سراغ مته اییی بروید که همجنس گرانیت باشد. در زمان دریل کردن،دریل  باید روی حالت ضربه ای تنظیم شده باشد و حرارت ایجاد شده هنگام کار را با آب یا مواد خنک کننده کاهش دهید. در زمان دریل کاری حتما باید به مته توجه کنید؛ اگر مته را درست انتخاب نکنید هم دریل خراب می‌شود و هم محصولی که روی آن کار می‌کنید.

 

  • مته الماسه

مته الماسه مانند مته‌هایی که برای چوب و فلزات استفاده می‌شود است با این تفاوت که جنسش با  دیگر مته ها متفاوت است. مته الماسه از فولاد  تولید شده است و دوام و سختی خیلی زیادی دارد. این مته عموما برای سوراخ کردن مواد سخت مثل فلز، کاشی، سرامیک و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید توجه داشته باشید که هنگام  استفاده از این مته در زمان سوراحکاری فلزات ،باید از دریل چکشی استفاده کنید تا ذوب شدن و سوختن بر روی کار ایجاد نشود.