همانطور که در مقاله های پیشین بررسی کردیم ،میدانید که،در صنعت چوب و نجاری روش‌های زیادی برای اتصال دو صفحه چوبی، MDF یا لترون به هم وجود دارد. یکی از اتصالات رایج و مقرون به صرفه، که قابلیت جدا سازی از هم دارد، اتصال الیت یا اتصال Mini Fix است.

  • تاریخچه پیچ الیت

 پیج الیت در سال ۱۹۸۰ توسط شرکت HAFELE  تولید شد. این پیچ به شما امکان این را خواهد داد که بتوانید، دو قطعه چوبی را به‌صورت دائمی یا موقتی در کنار یکدیگر متصل کنید. اگر بخواهیم مثال واضح تری را برای پیچ الیت بیان کنیم، یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از پیچ الیت تخت خواب‌های ساخته شده با ام دی اف هاست و دلیل استفاده از پیچ الیت در این مورد، قابلیت باز شدن این پیچ است. به عبارتی شما می‌توانید تمامی قطعات تخت خواب را از یکدیگر جدا کنید و پس از انتقال به محل جدید دوباره به‌آسانی به هم متصل کنید.

اتصالت الیت در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود که می‌توان به اتصال الیت سیلندر بلند، الیت با سیلندر کوتاه، الیت دو طرفه، الیت صفحه بند، الیت بازوی و… اشاره کرد.

اتصال الیت از سه قسمت کپسول فلزی، میله رابط و رول‌پلاک تشکیل شده است که در ادامه به بررسی هریک کیپردازیم.

  • کپسول:

کپسول، استوانه‌ای فلزی با قطر آن ۱۵ میلی‌متر میباشد. در قسمت پایین این استوانه شیاری تو خالی وجود دارد که سر میله رابط در داخل آن قرار می‌گیرد. زمانی که کپسول را با استفاده از پیچ گوشتی یا چهارسو بچرخانید قسمت بالای میله رابط به آن درگیر می‌شود و دو صفحه‌ام دی اف به یکدیگر متصل خواهند شد مرکز کپسول بر روی صفحه افقی‌ام دی اف یا لترون در فاصله ۲۴ یا ۳۴ میلی متر از لبه کار قرار می‌گیرد. با مته ۱۵ میلی‌متری سه نیش یا معمولی می‌توانید فضای مورد نیاز برای قرار دادن کپسول را سوراخ نمایید عمق مورد نیاز برای قرار دادن کپسول در داخل صفحه ۱۳ میلی‌متر است با استفاده از دستگاه الیت زن دستی یا با مته‌های موجود در بازار امکان این را دارید که این سوراخ‌ها را ایجاد کنید. یکی از مزیت‌های استفاده از پیچ الیت ارزان بودن آن و روش آسان نصب است.

  • میله رابط:

میله رابط  از جنس فلز میباشد. در یک طرف میله رابط پیچی قرار دارد که به آن پلاستیکی متصل شده است. از طرف دیگر این میله دارای لبه شیارداری است که با کپسول درگیر می‌شود.  با درگیر شدن کپسول و این میله دو صفحه به یکدیگر محکم می‌شود.

  • رول‌پلاک:

رول پلاک معمولا پلاستیکی است و ضخامت آن ۱۰ میلی‌متر میباشد. طول رول‌پلاک بسته به نوع اتصال الیت متفاوت است.برای اینکار ، باید سوراخ قسمت نری چوب را بر اساس اندازه‌ی پلاک ایجاد کنید. برای نصب رول‌پلاک در محل خود سوراخی با مته ۱۰ میلی‌متری سه نیش یا معمولی ایجاد کنید و رول‌پلاک را در داخل آن قرار دهید. البته نمونه‌های بدون رول‌پلاک اتصال الیت هم به بازار عرضه شده‌اند که بر روی میله رابط آن، رزوه بلند برای ایجاد یک اتصال قوی وجود دارد.

  • دستگاه الیت زن دستی:

این دستگاه مخصوص اتصال الیت ساخته شده است و روند ایجاد سوراخ‌های مخصوص را در سریع‌ترین حالت ممکن ایجاد می‌کند. این دستگاه از دو جهت دارای مته است. از جهت افقی مته ۸ میلی‌متری در قسمت نر صفحه‌ام دی اف یا لترون سوراخ ایجاد می‌کند. همچنین دستگاه الیت زن دستی برای ایجاد سوراخ ۱۵ میلی‌متری مخصوص قرار گرفتن کپسول، یک مته سه نیش ۱۵ میلی‌متری عمود بر صفحه نیز دارد.