در مقاله پیشین به بررسی انواع مته برای دریل پرداختیم.در این مقاله سعی داریم شما را با دریل آشنا کنیم.دریل وسیله‌ای است که برای سوراخ کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع دریل ها با توجه به مته‌ای که دارند برای سوراخ کردن بتن، فلز و چوب کارایی دارد. امروزه دریل‌هایی هم وجود دارند که قابلیت هایی مانند ساییدن، عمود بر کردن و… را هم دارند.در ادامه به برخی از انواع دریل میپردازیم.

  • دریل های برقی

دریل های برقی برای استفاده در مصارف طولانی مدت، به کار می‌روند. در این مدل دریل ،نیازی به تعویض باتری در هنگام کار ندارند و باتری در اتمام کار شارژ دارد. دریل برقی توان خوبی دارد که با وات نشان داده می‌شود و هر اندازه عدد آن بالاتر باشد مصالحی که برای آن می‌تواند استفاده شود استحکام بیشتری دارند.

 

  •  دریل های بتن کن

همانطور که ار نام آن مشخص است ، این دریل ها، برای کار کردن روی بتن قابلیت استفاده را دارد. این مدل دریل‌ ها بصورت چکشی هستند و در زمان چرخش به مته ضربه می‌زنند تا مته در موادی که سطح تراکم و سفتی بیشتری دارند آسان تر جرکت کند و سطح را سوراخ کند. همچنین از دیگر ویژگی‌های دریل بتن کن می‌توان به امکان غیر فعال کردن حالت چکشی دریل اشاره کرد. در مقابل شما میتوانید هنگام کار با سطوح ظریف تر که مقاومت بالایی نیز ندارد ،حالت چشکی و چرخشی  دریل را خاموش کنید. دریل بتن کن معمولا برای کارهای سخت و سنگین استفاده می‌شود و به ندرت در کارهای خانگی کاربرد دارد. دریل بتن کن از معایبی هم برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان کارایی کم نسبت به دریل پیچ گوشتی ضربه ای نام برد.

 

  • دریل پیچ گوشتی شارژی ضربه‌ ای

این مدل از دریل ها، به منظور کارکردن بر روی متریال سخت و محکم استفاده میشود. پشت مته این دریل دارای صفحه فلزی شیاردار است که مخالف همدیگر ضربه زده و به صورتی چکشی مته را به جلو حرکت میدهد. این سیستم قدرت دریل را چندین برابر کرده؛ طوری که می‌توان روی بتن هم سوراخکاری کرد. دریل‌های چند کاره و پیچ گوشتی برقی هم قابلیت سوراخکاری به صورت ضربه‌ای را دارد. در  بعضی از انواع دریل‌ ها ی چند کاره ،موتور وجود دارد و بدون ذغال‌ هستند؛ در واقع میتوان گفت که ،موتوری دارند که دارای سیم پیچ نیست و گرمای کمتری نسبتا تولید می‌کند. دریل پیچ گوشتی شارژی ضربه ای دارای سازگاری بیشتری با سطوح ساختمانی مختلف است و همین طور قیمت آن نسبت به سایر دریل‌ها بیشتر است.

  • دریل های ضربه ای

دریل ضربه ای شباهتی به دریل بتن کن دارد. توجه داشته باشید که،دریل ضربه ای دارای قدرت بالایی است و ضربات آن بیشتر از حالت معمولی می‌باشد. از دریل های ضربه ایی برای کار کردن بر روی دیوار و مصالح ساختمان استفاده میشود. دریل ضربه‌ای این امکان را دارد که چرخش آن بصورت خاموش باشد و تنها از حالت چکش آن استفاده شود. یکی از عیوب این مدل دریل این است که، کارایی آن نسبت به سایر دریل‌ها مثل دریل همه کاره محدود تر است.

 

چگونه دریل مناسب بخریم

 

  • سرعت دریل 

 اولین و شاید مهمترین آن فاکتور در انتخاب نوع دریل، سرعت دریل است. سرعت دریل با واحد RPM نشان داده می‌شود و نشان دهنده سرعت چرخش مته در دریل می‌باشد. همچنین معمولا با درگیر شدن مته با سطوح مختلف این عدد پایین می‌آید. همچنین متریالی که با دریل روی آن کار می‌کنید در میزان سرعت آن هم تاثیر گذار است.

  • گشتاور دریل

نیروی دریل با واحد نیوتن متر نشان داده می‌شود که برای قدرت چرخشی دریل است. هر چقدر روی متریالی با درجات سختی مختلف کار کنید، قابلیت تغییر گشتاور متفاوت است. به عنوان مثال برای آجر باید دریل گشتاور بالا داشته باشد؛ در صورتی که برای چوب گشتاور پایینی نیاز است.

  • لرزش گیر دریل

لرزش گیری که در دریل استفاده شده است، به وسیله انرژی اصطکاک و گرمای آن ایجاد می‌شود و زمانی که دریل روشن باشد لرزش را کم می‌کند. لرزش گیر شاید در نگاه اول خیلی کارایی بالا نداشته باشد؛ اما راندمان کار را بیشتر کرده و همین طور طول عمر وسیله را زیاد می‌کند. 

  • میزان ضربه دریل

توجه داشته باشید که ،شدت ضربه دریل نیروی چکشی دریل را نشان می‌دهد و هر اندازه که این عدد بیشتر باشد، ضرباتی که دریل می‌تواند وارد کند، سفت تر و سنگین تر است. این میزان در کارایی و تخریب دریل هم اهمیت دارد.

  • دسته دریل

 دسته دریل باید راحت و آسان باشد و طراحی آن طوری باشد که بتوانید با آن خیلی آسان کار کنید و نیازی نباشد که دائما جای دست تان را تغییر دهید.