در این مقاله در بتدا میخواهیم شما را با تعریفی از چوب آشنا کنیم .

به طور کلی چوب، از نظر گیاه‌شناسی بخش جامد و سخت زیر پوست ساقه درخت یا دیگر گیاهان چوبی است که به شکل بافت آوندی وجود دارد.

در چوب مجراهای دو مجرا قابل مشاهده است:

  1. مجراهای چوبی یا بافت چوبی   که شیره خام، آب و نمک‌های معدنی محلول را از ریشه به برگ‌ها  می‌برد.

  2. مجراهای لیبر یا آوند آبکشی  ، که غذای آماده برای برگ‌ها (شیره تولیدی) به شکل محلول از طریق آن‌ها برای تغذیه بقیه گیاه به گردش در می‌آید.

جالب است بدانید مجراهای چوبی به‌وسیله سلول‌های مرده و دیواره‌های چوبی شده به وجود می‌آیند. در هر دو حال پروتوپلاسم (بخش زندهٔ سلول) سلولی پدیدار می‌گردد و دیوارها به‌وسیله ته‌نشین شدن ماده لیگنین (که سختی چوب از آن است) افزایش می‌یابند.

سطوح تار و آوندی در نخستین سال رشد خود را در فاصله‌ای معین در بافت میان آوندهای چوبی و آبکشی قرار می‌دهند،که به این لایه  کامبیوم میگویند. کامبیوم به دو بخش درونی (آوند چوبی) و بیرونی (آوند آبکشی) تقسیم می‌شود.

جالب است بدانید که سلول‌های پیر با رشد پیوسته تنه فرو می‌ریزند در حالی که لایه‌های تازه آوند آبکشی کار خود را انجام می‌دهند.

چوب دارای رنگ،نقوش و خصوصیات مخصوصی است و می توانید بر اساس موارد نام برده آنها را شناسایی کنید.

به طور کلی چوب های موجود در ایران به دودسته چوب های داخلی و خارجی تقسیم می شوند :

1 – چوب های داخلی (اصطلاحا چوب های جنگلی)

چوب هایی که از جنگل های داخلی تهیه می گردند مانند راش و ملچ و چنار و گردو و افرا و ممرز می باشند  و بیشترین مصارف آن در ساخت انواع مبلمان و درب و دکور می باشد .

2- چوب های خارجی

بیشتر چوب های خارجی از چوب درختان نوک سوزنی مثل کاج  وسرو می باشند که عمدتا از روسیه و کشورهای حوزه اسکاندیناوی و اطریش  وارد می شوند که پس از قطع  به کارخانه حمل می شود و به ابعاد مختلفی برش داده می شوند و به صورت پالت بسته بندی شده و به کشور های مختلف صادر می شود . معمولا زمان قطع درختان در اردیبهشت می باشد و تا شهریور ادامه دارد زیرا در مابقی سال جنگل های روسیه یخبندان است و ادامه کار غیر ممکن می باشد .

حال به بررسی هریک از آن ها میپردازیم.

1-چوب بلوط

چوب بلوط چوبی با تنوع رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای  تیره می باشد و دارای بافتی درشت و با دوام و تراکم سنگین و محکم است و در برابر سایش بسیار مقاوم بوده و بهترین چوب برای ساخت پارکت می باشد.
کاربردها: چوب بلوط در گذشته‌ از مهمترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. همچنین در گذشته از چوب بلوط در ساخت کشتی های بازرگانی و جنگی استفاده می شد. در حال حاضر چوب بلوط بهترین انتخاب برای ساخت روکش، مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی، اسکله سازی است. همچنین این چوب در واگن سازی، کشتی سازی، تراورس ، تیرهای شبکه مخابراتی، مدل سازی و پارکت به کار گرفته می شود.

ویژگی ها:

در برابر سایش و رطوبت مقاومت زیادی دارد.

فشرده و محکم و نماد قدرت و استقامت است.

چوب بلوط به رنگ قهوه ای روشن تا تیره و درشت بافت می باشد.

2-چوب گردو

چوب گردو را به یکی از معروف‌ترین منابع چوب تبدیل کرده است. ارتفاع این درخت بین ۱۰ تا ۴۰ متر می باشد و از جمله بلندترین درخت ها محسوب میشود.
کاربردها:  چوب گردو در ساخت آثار هنری و تزیینی، روکش سازی، خراطی، مبلمان سازی، ساخت آلات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت کاری و معرق کاری به کار برده می شود.

ویژگی­ها:

صیقل پذیر و همگن می باشد.ریز بافت است.

رنگ پذیری و امکان کنده کاری خوب از مزایای آن است

گردو چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت دارد که در برابر فشار، خمش استقامت می کند.

رنگ آن خاکستری مایل به قهوای تیره است و نقش های تقریباً با دوام و زیبا دارد.

3-چوب راش

جالب است بدانید که نام علمی چوب راش  Fagus orientalis  است. درخت راش شاخ و برگ فراوان دارد.راش در جنگل های کشور ما موجود می باشد.

چوب راش در بازار از گرده بینه های درجه ۱ و ۲ چوب راش در بازار ایران معمولاً در کارخانجات روکش و تخته لایه استفاده می شود. گرده بینه های درجه ۳ بعد از اینکه به شکل الوار درمی آیند. بافت همگن و درجه سختی چوب راش بالاترین درخواست را در صنعت مبل سازی ایجاد کرده است. به علاوه قابلیت آغشتگی با انواع محلول های حفاظتی، باعث شده که بیشترین استفاده را در کارخانجات اشباع داشته باشد.

کاربردها:  از چوب راش برای ساخت میز و صندلی ،در و پنجره، تراورس راه آهن،  مبل، صندوق و غیره استفاده می شود. مصرف این چوب بیش از دیگر انواع چوب می باشد. سلولز آن در تولید پارچه‌های ابریشمی خوب و لطیف به کار می رود. زغال و هیزم گرفته شده از آن نیز کیفیت بالایی دارد.

ویژگی ها:

رنگ آن کرم مایل به قرمز می باشد.درون نامشخص است.

دوایر سالیانه فشرده دارد. به همین علت در مقاطع طولی، خطوط تقریباً مشخص ناشی از آن دارد.

چوب نیمه سنگین است و بافتی همگن و تا اندازه ای مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها دارد.

4- چوب توسکا

چوب توسکا  سبک و نسبتا مقاوم می باشد و دارای رنگ های کرم تا قرمز و صورتی بوده  و به خاطر بافت نرم و قابل انعطاف آن ، ویژگی ابزار و شکاف خوردن مناسبی را دارد و در صنعت مبلمان مصرف می شود و البته به خاطر همگونی  آن با شرایط آب و هوایی مرطوب ، از این چوب جهت تخته ی لایه سازی استفاده میشود  که در ساخت بنا های آبی مورد استفاده قرار می گیرد .

کاربردها: چوب این درخت مورد استفاده در صنایع روکش‌سازی است. همچنین به خاطر پرداخت، رنگ پذیری، شکاف خوری و ابزار خوری، در مبلمان سازی به کار می رود.

ویژگی ها:

رنگ آن کرم مایل به قرمز است.

 درون نامشخص دارد.بدین معنی که چوب توسکا اگر در پاییز بریده‌ شود ابتدا سفید رنگ، ولی کمی پس از برش متمایل به قرمز می‌شود. سپس به رنگ صورتی روشن نمایان می شود و به همین صورت باقی می‌ماند.
دایره های سالیانه  آن پهن و نسبتا مشخص می باشد. وجود موج هایی در مقطع عرضی و پره هایی آجری گونه به رنگ قرمز در مقطع شعاعی و دوک­هایی ظریف در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است.
چوب توسکا نرم می باشد.
چوبی نیمه سنگین تا سبک است.

5-چوب افرا

جالب است بدانید که درخت افرا در جنگل ها و خاک های اسیدی رشد می کند و در نواحی جنگلی شمال ایران به وفور یافت می شود. برخی انواع آن در باغات و پارک‌ها جهت زیباسازی پرورش داده می‌شوند.

افرا انواع گوناگونی مانند: اپلت، شیردار و کیکم در ایران دارد. بزرگترین و فراوان‎ترین افرای ایران، اپلت است.  رنگ آن سفید متمایل به کرم است و  کم و بیش درخشندگی صدفی  دارد .

کاربردها: جهت استفاده در صنعت های کف پوش و روکش سازی، تولید تخته چند لایه، قالب کفش، تولید لوازم مهندسی، پوشش سطوح بزرگ، دیوار ها و رویه میزها، تخته خرده چوب، ساخت مجسمه، مبلمان و خراطی مناسب است.

ویژگی ها:

این چوب به رنگ سفید مایل به کرم با کمی درخشندگی صدفی می باشد.

افرا چوب درون نامشخص است.
چوب افرا سخت، سنگین، راست تار، خوشکار، سبک و شکننده است.
قابلیت تورق دارد.
قابل کنده کاری و ظریف کاری می باشد.

6-چوب سرو

کاربردها: چوب سرو اغلب جهت پوشش داخلی دیوارهای کابین و ساختمان مورد کاربرد قرار می گیرد.

ویژگی ها:

رنگ چوب قرمز متمایل به قهوه­ای است.

 بسیار نرم و سبک می باشد.

کار و رنگ آمیزی آن آسان می باشد.

 

7- چوب بالسا

درخت بالسا از خانواده درختان پهن برگ و پنیرکیان می باشد. زادگاه این درخت در آمریکای لاتین می باشد. درخت بالسا بسیار سریع رشد کرده و در طول ۵ سال بالغ می گردد. ارتفاع این درخت می تواند به چیزی در حدود ۳۰ متر برسد. چوب درخت بالسا از سبکترین چوب های تجاری دنیا می باشد. چیزی در حدود ۹۵ درصد درختان بالسای جهان در کشور اکوادور می روید.شاید چیزی در حدود ۶۰ درصد از چوب های بالسای مصرفی جهان در جنگل های مصنوعی درخت بالسا که بدین منظور احداث شده اند رشد می کند. درختان بالسا با فراوانی بالا و پرتراکم رشد نمی کنند و به صورت تک درخت و مجزا در سطح جنگل پراکنده شده اند و همین امر بریدن و جمع آوری چوب این درختان را پر درد سر می نماید.

کاربردها: این چوب برای قطعات صنعتی ظریف مثل دیواره های داخل هواپیما، ماکت سازی و محصولات هنری به کار می رود.

ویژگی ها:
سبک‎ترین چوب تجاری می باشد.
چوب بالسا سفت است و به خوبی قابل فرم دهی می باشد.
سفید تا زرد روشن و قهوه‎ای ملایم از رنگ های آن است.

8-چوب نارون

نارون (نام علمی: Ulmus) نام یک سرده از تیره نارونیان است که برگ‌ریز یا نیمه برگ‌ریز هستند. این گونه ابتدا در دوره میوسن در حدود ۲۰ میلیون سال پیش، در جایی که امروزه آسیای مرکزی قرار دارد پدید آمد و به مرور در سراسر نیمکره شمالی گسترده شد.

کاربردها: چوب نارون، بیشتر در ساخت روکش به کار می رود. علاوه بر آن در تولید کرجی، بشکه، زین، چرخ گاری، برخی قطعه های ماشین ها، تراورس، ساخت مبلمان، پارکت و صنایع دستى استفاده می شود.

ویژگی ها:
نارون دارای چوبی محکم و سنگین است.
جهت کاربرد در فضای مرطوب مناسب می باشد.
بنا به قابلیت خم پذیریی که دارد در مواردی که پیچاندن چوب نیاز باشد، استفاده می شود.

 

9-چوب شمشاد

این درختِ همیشه سبز، به دلیل دوام، سرسبزی و هرس‌پذیری برای ایجاد اشکال و المان‌های مختلف، یکی از گزینه‌های مهم در فضای سبز می‌باشد.

کاربردها: شمشاد در تولید صنایع دستی (خاتم کاری و و منبت کاری)، ادوات مهندسی و لوازم خانگی به کار می رود.

ویژگی ها:

سنگین و بادوام  است.

 بسیار سخت و متراکم می باشد.

چوب شمشاد  به دلیل اینکه  آوندها و لیف هایش از تراکم زیادی برخوردار هستند

چگالی بالایی دارد.

10-چوب گلابی

درخت گلابی در نواحی معتدل رشد میکند . چوب این درخت نیز از جمله متریال‌های لوکس، مستحکم و محبوب به ویژه در اروپا است که در ساخت ابزارآلات گوناگون چوبی کاربرد دارد و در مواردی مشابه چوب درخت سیب می‌باشد.

کاربردها: جهت تولید اسباب گران و با کیفیت و نیز در ساخت آلات موسیقی (سازهای بادی) به کار می رود. همچنین در تولید ابزارهای دقیق چوبی (مثل خط کش)، قاب سازی، ادوات چوبی و مهرسازی (مهر قالب پارچۀ قلمکار) استفاده می شود.

ویژگی ها:
چوب سخت و مقاومی است.
راست تار، صاف و سنگین می باشد.
از جمله گرانترین چوب ها است

11-چوب ممرز

درخت ممرز قامتی متوسط دارد. ارتفاعش از ۱۵ تا ۲۵ متر متغیر بوده و گاهی ممکن است به ۳۰ متر نیز برسد. این درخت در ایران به وفور یافت می شود.

چوب درخت ممرز  بافت ریز و محکم و تراکم سنگین و رنگ سفید متمایل به کرم دارد و مقاوم در برابر سایش است و در واگن سازی و دسته ابزار ، تخته فیبر و در جابه جایی هایی که نیاز به مقاومت زیاد می باشد استفاده می گردد .

کاربردها: این چوب به عنوان تراورس، تیرک های معادن زغال سنگ استفاده می شود. ساخت واگن و کاغذ نیز با ممرز انجام می شود.

ویژگی ها:
چوبی با استقامت در برابر سایش، سخت و سنگین می باشد.
تنه درخت ممرز  معمولاً شیار دارد.
پوست درخت، صاف است و به رنگ سبز خاکستری تمایل دارد.

12-چوب انجیلی

انجیلی جزو زیباترین و البته عجیب ترین درخت های شمال ایران است. این درخت که با نام علمی Parrotia persica  (گیاه شناسی که برای اولین بار با این گونه درختی روبرو شد و آن را ثبت نمود، Friedrich Parrot نام داشت) شناخته می شود.ارتفاع آن در حدود 20 تا 25 متر(در جنگل های شمال ایران تا 15 متر) است. چوب این درخت بسیار سخت است و جالب است بدانید که در زبان های خارجی انجیلی به چوب آهن(Iron wood) معروف می باشد.

کاربردها: چوب انجیلی برای ستون معادن و تونل ها و اشیاء مقاوم به سایش (قرقره، دوک نخ ریسی، پاشنۀ کفش) کاربرد دارد.

ویژگی ها:
بسیار سخت می باشد.
شکننده است.
با وزن مخصوص بالا است.

13-چوب آکاژوها

نام علمی چوب آکاژوها Khaya Inveeonsis  میباشد و از خانواده Miliacea است. این درخت در کشورهای آفریقایی به نام های محلی مختلفی نامیده می شود. باید بدانید که چوب های دیگری نیز تحت نام آکاژو در بازار وجود دارند که اسامی واقعی آنها سیپو، کیسپو و ساپلی است.

چوب آکاژوها  در بازار به دو دسته آکاژوی آمریکایی و آفریقایی تقسیم می­شوند. اغلب آکاژوهای بازار ایران آفریقایی هستند.

کاربردها: از جمله پرکاربردترین انواع چوب جهت ساخت روکش های گران قیمت است. در  روکشسازی و تولید مبل، بالاترین استفاده را دارا می باشد. در تولید قایق های بادبانی و تفریحی کاربرد خوبی دارد چون ضربه ­پذیری و ضریب الاستیسیته آن بالاست.

ویژگی ها:
داخل چوب قرمز رنگ و بیرون آن سفید متمایل به صورتی است.
بافتش یک‎دست می باشد. پرمگس‎های درخشان و براق از ویژگی های شاخص این چوب است که باعث می شود درخشش متفاوتی هنگام تغییر جهت نور داشته باشد.
در مقطع شعاعی نقش های نوار مانند صدفی و در مقطع مماسی نقش های گوناگون موجدار، مجعد و جناغی داراست.
به خاطر هم کشیدگی و واکشیدگی کم وقتی خشک می شود، کمتر معیوب می گردد.
قابلیت ضربه پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالایی دارد.
رنگ پذیری و واکس خوری همیشه باید با بتونه کاری همراه باشد.

14-چوب روسی

 این چوب همان چوب درخت کاج است که بیشتر در جنگل های سیبری روسیه وجود دارد  که گونه های مختلفی دارد و از کشور های اسکاندیناوی هم وارد می شود که اتفاقا مرغوب ترین آن متعلق به کشور فنلاند می باشد و یا به صورت تراورس راه آهن یا تخته های بریده شده که به رنگ سفید و دارای گره های فراوان و در بعضی موارد رنگ آن متمایل به صورتی و قرمز می باشد .

چوب روسی با تراکم سبک و دارای وزنی سبک و بسیار خوشکار و نرم جهت  کار های چوبی و سمباده خور با موج های زیبایی است  و در کار های ساختمانی و درب سازی یکی از بهترین گزینه ها است .چوب روسی در بازار: واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به همه گونه های چوب سفید رنگ وارد شده از کشور روسیه اطلاق می گردد. این گونه ها شامل انواع متفاوتی مانند نراد، نوئل و انواع کاج ها می گردد.

کاربردها: به دلیل وزن کم و ضریب الاستیته بالا برای اسکلت ساختمان ها از بهترین گزینه های می باشد. الیاف بلند و خمیر سفیدی دارد که کاربردش را در کاغذسازی افزایش داده است. در ایران چوب روسی معمولاً در صنعت مبلمان سازی به کار گرفته می‎شود.

ویژگی ها:
رنگش سفید متمایل به قرمز است.
درون چوب مشخص ندارد.
مجاری صمغی ندارد.
راست تار و سبک می باشد. ۵٫ به علت واکشیدگی و هم‎کشیدگی کم، زمان خشک شدن کمتر ترک می خورد.
خیلی خوش کار، سنباده خور، میخ‎خور و پیچ خور می باشد.
با وجود تمام مزایای مذکور به علت وجود برخی قارچ‎ها مبتلا به مرض لکه آبی یا لکه قرمز می گردد و در نتیجه آن استحکامش کم می شود. حشره ها زیاد در آن لانه و تخم گذاری می کنند.
باید توجه داشت که چوب هایی با رگه قرمز وقت خشکیدن تاب بر می دارند.

15-چوب کاج

کاج یک چوب مخروطی است که در مناطق مختلف در نیم کره شمالی یافت می شود. این چوب یکی از محبوب ترین چوب هایی است که در ساخت و ساز و نجاری مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از خانه ها در سراسر جهان به شکل کف پوش، پنجره، مبلمان و غیره مشاهده می شود. به طور کلی  بیش از صد بیست و شش گونه طبقه بندی شده از کاج، تحت عنوان “طبقه پینوس” وجود دارد.

کاربردها: از این چوب جهت تولید جعبه و مبلمان استفاده می شود. همچنین در کاغذ سازی کاربرد دارد.

ویژگی ها:
نرم و راست تار می باشد.
سبک با مقاومت کم است.
سریع می پوسد.

16-چوب آبنوس

جالب است بدانید که آبنوس یکی از گران قیمت ترین چوب های جهان است.به چوب درخت آبنوس، بلک وود (black wood) هم گفته می شود که علت این نام گذاری رنگ تیره بی نظیر این چوب است. آبنوس خود گونه های مختلفی دارد که به علت تنوع رنگی گسترده ای که دارند کاربرد آن ها نیز متفاوت از یکدیگر است.

کاربردها:  خاتم ها با چوب آبنوس (به عنوان مثلث های سیاه رنگ) ساخته می شوند. گونه های مختلف مبلمان، میز و صندلی و  پیانو نیز با این چوب تولید می گردند.

ویژگی ها:
چگالی تقریباً بالایی دارد و خیلی خوش بو است.
تنه داخلی آن رنگ های مختلفی از جمله زرد، سفید تا قهوه­ای و سیاه دارد.
این چوب بسیار سخت و سنگین و مستحکم است.
کمیاب و گران قیمت می باشد. درختش سیاه رنگ است.

17-چوب تبریزی

چوب تبریزی چوبی سبک و بی دوام است که به رنگ سفید و متمایل به کرم می باشد و دارای بافت  درشت بوده که در اغلب موارد در کبریت سازی و کاغذ سازی و جعبه سازی و ادوات کشاورزی به کار میرود و بعضا در درب سازی هم مورد استفاده دارد .
کاربردها: کاغذ سازی، کبریت سازی، جعبه سازی و ادوات کشاورزی صنایعی هستند که از این چوب استفاده می کنند.

ویژگی ها:
سفید رنگ تا کرم روشن می باشد و معمولاً لکه های سیاه رنگ و یا قهوه‎ای در آن دیده می شود.
تقریباً نرم و سبک است و مقاومت بالایی ندارد.
آسان به کار گرفته می شود.

18-چوب کاج بلسان

به چوب کاج بلسان  چوب نراد نیز گفته میشود که از گونه کاج ها می باشد.این چوب به رنگ های سفید، قهوه ای، و با رگه های صاف و ظریف می باشد و به طور عمده برای خمیر كاغذ و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما شیره و صمغ حاصل از این درخت به عنوان چسب شفاف به كار می رود و در رنگهای مختلف روغنی از آن استفاده می شود.

کاربردها: عمدتاً جهت خمیر کاغذ و جعبه‎سازی به کار می رود. شیره و صمغ درخت بلسان به عنوان چسب شفاف استفاده می شود و از مواد تشکیل دهنده رنگ‎های روغنی است.

ویژگی ها:
رنگش سفید و قهوه‎‎ای می باشد.
رگه هایی صاف و ظریف دارد.

19-چوب ملچ

چوب ملچ، از جمله چوب های زیبا، خوش نقش و دکوراتیو ایران می باشد. ملچ، چوبی درشت بافت، نیمه سنگین و نیمه سخت، در برابر ضربه بادوام ونسبت به خمش، مقاوم، راست تار و خوشکار با قابلیت تورق عالی است.

کاربردها: مناسب صنعت روکش است. علاوه بر آن در تولید تخته چند لایه، مبلمان، قایقسازی، درهای ماسیو (چوب خالص)، اسباب ورزشی و خراطی پایه ها و نرده ها به کار می رود.

ویژگی ها:
جزء چوب های زیبا، خوش نقش و دکوراتیو بازار است.
چوبی درشت بافت، نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد.
مقاوم در مقابل ضربه و بادوام در برابر  خمش است.
راست تار و خوشکار است و امکان تورق در سطح بالا را دارا می باشد.
رنگش قهوای مایل به قرمز است و گاهی رگه های سبز رنگی دارد.

20-چوب چنار

کاربردها: در صنعت مبلمان، زیرسازی وسایل چوبی، تولید درهای اماکن مقدسه، دسته ابزار، صندلی، غربال و صندوق مورد استفاده می باشد.

ویژگی ها:
رنگش سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه­ای می باشد. لکه های قهوه ای صدفی آن را مزین کرده است.
چوبی نیمه سخت، سنگین و با دوام است.

21-درخت ساج

درخت ساچ بومی کشورهای هندوستان، اندونزی و برمه می باشد و به چوب سخت هند شرقی معروف است.

کاربردها: از این چوب در ساخت کشتی، صنعت های ظریف مانند خاتم کاری، تولید ابزار آزمایشگاهی، روکش گیری، قسمت‎های بیرونی و داخلی ساختمان و مجسمه سازی استفاده می شود.

ویژگی ها:
خیلی سنگین است و مقاومت بالا دارد.
خوش تراش و زیبا است.
علت استفاده از این چوب، روغنی بودن آن است که در مقابل پوسیدگی و کرم خوردگی مقاومت بالایی دارد.
رنگش قهوه ای طلایی تا قهوه‎ای پر رنگ با خط های سیاه است.

22-چوب سرخدار

درخت سرخدار (taxus baccata) گونه ای اعجاب انگیز و کهنسال در جهان است که خاصیت سمی و در عین حال خاصیت دارویی دارد . این درختان سوزنی بومی غرب، مرکز و جنوب اروپا، شمال غربی آفریقا، جنوب غربی آسیا و شمال ایران می باشند.

کاربردها: منبت کاری، قایق سازی و اسباب تزئینی از صنعت هایی هستند که از این چوب استفاده می کنند.

ویژگی ها:
سرخدار سخت و سنگین می باشد.
در مقابل حشرات از استحکام زیادی برخوردار است.

23-چوب لاله درختی

کاربردها: در تولید مبل های گران قیمت، ظرف های چوبی، جعبه سازی، اسباب بازی و غیره استفاده می شود.

ویژگی ها:
بافت‎های نزدیک و متراکم دارد.
رنگش زرد است
کیفیت آن هم بسیار بالا می باشد.

24-چوب زبان گنجشک

چوب ون یا همان زبان گنجشک، سخت چوبی با رنگ روشن و بافت یکنواخت است که در سواحل شرقی و مناطقی از کانادا رشد می کند. زبان گنجشک راست تار بوده و رنگ بژ تا روشن قهوه ای آن، گزینه بسیار جذابی برای مبلمانِ ایده آل است.

کاربردها: جهت تولید چهار چوب و در، ساز ویولن، روکش، عصا و وسایل ورزشی (چوب اسکی، راکت تنیس) مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ها:
محکم و بادوام است.
تقریباً کم قیمت می باشد.
فرم پذیریش بالاست.
کم پیچ بر می‎دارد. ۵٫ رنگش معمولاً زرد ملایم می باشد.

25-چوب آزاد

درخت آزاد با نام علمی ZELKOVA SERRATA متعلق به خانواده ULMACEAE می‌باشد. این درخت بومی مناطقی از آسیا و اروپا شامل ژاپن، کره، شرق چین، تایوان و ایران است. درخت آزاد در ایران در جنگل‌‌های شمال، جنگل‌‌های بجنورد و جنگل‌‌های کردستان، سنندج و مریوان و در فارس دیده می‌شود. این درخت در گویش‌های مختلف به نام‌های درخت آزار، آزار، ازدار، نیل، سیاه‌دار، سیاه دور، آقچه، آغاج، بر، بوز، رفق و سلک نیز خوانده می‌شود.

کاربردها: برای تولید وسایل ورزشی قابل ارتجاع (تخته پارالل و بارفیکس)، پاروی قایقرانی، تخته زیر فنر اتومبیل، همچنین ساخت وسایل موسیقی (سنتور) استفاده می شود. در برخی استان های شمالی جهت ساخت چان چو به کار می رود که وسیله ای برای حمل بار است.

ویژگی ها:
سنگین و با مقاومت بالا است.
درشت بافت و شبیه نوعی نارون می باشد
ترک برنمی دارد.
خاصیت ارتجاعی و ارتعاشی دارد.

26-چوب ماهاگونی

چوب ماهاگونی یا همان آکاژو به دو دسته آمریکایی و آفریقایی تقسیم می شود که اغلب  آکاژوی آفریقایی در بازار ایران یافت می شود . درون این چوب قرمز رنگ با رگه های سفید و صورتی است . وجود بافت های یک دست با پرمگس های درخشان و براق که با تغییر جهت تابش نور ، درخشش متفاوت و زیبایی به آن می دهد . ویژگی بارز این چوب مصرف گسترده آن در کار های تزیینی در بازار دنیا است  و آنرا به پر مصرف ترین چوب دنیا تبدیل کرده است . از این نوع چوب در تهیه روکش و مبل سازی هم استفاده می شود . به علت ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد .

کاربردها: جهت تولید مبل های گران بهاء به کار می رود.

ویژگی ها:

نیمه سخت و با استحکام متوسط می باشد.
سنگینیش نیز متوسط است.
از جمله زیباترین چوب های جهان محسوب می شود.

 

بطور کلی باید در نظر داشته باشید که در طبیعت هزاران گونه از درخت و چوب یافت میشود که در این مقاله نمیگنجد و در آینده به گونه های دیگری از چوب خواهیم پرداخت.