در این مقاله سعی داریم شما را با انواع اره و کاربردهای آن آشنا کنیم.بهتر است بدانید که  شناخت نوع اره در بهتر دیدن کار شما تاثیر بسزایی دارد.

تیغ اره :

یکی از مهم‌ترین و ضروری ترین  لوازم  برای کار با اره، تیغ اره است. تیغ اره با واحد (TPI) دندانه در اینچ اندازه گیری می‌شود.دامنه این ارقام از ۲ تا ۳۲ است.

بهتر است بدانید که تیغه‌هایی که TPI آن‌ها کمتر است سریع‌تر می‌برند و برش‌های ناهموارتری ایجاد می‌کنند و در مقابل تیغه‌هایی که TPI آن‌ها بیشتر است باعث برش صاف چوب شده و لبه کار تمیزتر است.

اره دستی :

بهتر است بدانید که اره دستی برای مواردی که نمی‌توان از اره برقی استفاده کرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربردی است. برای مثال زمانی که می خواهیم یک حصار چوبی که ضخامت آن برای تیغه اره گرد زیاد است، ببرید باید بسته به اندازه برش و  TPI  مورد نیاز، از اره دستی سنتی استفاده کنید. همچنین برای ایجاد شکاف روی چوب باید از اره شکاف زنی با دندانه های بزرگ زاویه دار با TPI 5 استفاده کرد.

 اره دستی ترکیبی با TPI بین ۶ تا ۸ اره ایی است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، که هم برای برش‌های عرضی و هم برش طولی قابل استفاده است.

دقت داشته باشید که  برای ایجاد برش اریب اره دستی مدل استنلی ۲۶ اینچی (Stanley’s 26-Inch Short Cut Saw) را انتخاب کنید که دارای TPI 12 است و برش‌های اریب ملایم و سریع ایجاد می‌کند.

بهتر است بدانید که اره مدل (Crown’s 190, 24-inch Rip Saw) دوام بسیار بالایی دارد.

اره آهن بری :

جالب است بدانید که  اره آهن بری با تیغ‌های نازک و قابل تغییر با TPI  بین ۱۴ تا ۳۲ بیشتر برای بریدن لوله‌های فلزی به کار می‌رود. دامنه TPI  این اره برای بریدن ورقه‌های فلزی، PVC و لوله ایده آل است. با استفاده از پیچ و مهره‌ای که در دو طرف تره محکم شده می‌توانید به سادگی تیغ اره ۱۰ اینچی آن را با تیغ ۱۲ اینچی عوض کنید. اره آهن‌بری یک مهره قابل کشش هم دارد که باعث می‌شود برای برش آسان، تیغه قابلیت ارتجاعی داشته باشد و بسته به ضخامت متریال می‌توان طرح دندانه‌های تیغ اره آهن‌بری را تغییر داد.

بهتر است بدانید برای بریدن آسان لوله‌های فلزی استاندارد دندانه های کوچک روی تیغ اره در ست‌های ۳ عددی عرضه می‌شوند. تیغ اره‌هایی با ست منظم، دندانه‌هایی منظم و بدون فاصله دارند اما هر کدام از دندانه‌ها زاویه متفاوتی دارند. این تیغه‌ها برای بریدن فلزهای نرم و متریال‌هایی چون PVC به کار می‌روند.

در تیغه های ست موجدار دندانه ها درست کنار هم قرار گرفته اند اما دارای یک موج ملایمی از یک طرف به طرف دیگر هستند از این تیغه برای بریدن فلزهای نازک استفاده کنید.

اره گردبر :

 

 آره گردبر برای بریدن خطوط صاف روی تخته سه لا، صفحات فوم سخت و حتی بتن به کار می رود و یکی از معروف ترین انواع اره برای کادربندی است. جالب است بدانید که اره گردبر جایگزین خوبی برای اره میزی است.

این اره دارای یک تیغ اره روکش‌دار گرد و یک پایه مسطح است که روی سطح صاف متریال قرار می‌گیرد.  برخی از انواع اره گردبر قابلیت تنظیم میزان عمق برش را دارند. جالب است بدانید که تیغ اره‌های گردبر براساس نوع ماده‌ای که می‌برند ‌طراحی و نام گذاری شده‌اند.

اره‌های گردبر سایزهای متفاوتی دارند که بر اساس قطر تیغ اره تعیین می‌شوند. رایج ترین قطر تیغه اره گرددبر ۷-۱/۴ اینچ است. کوچک ترین اره گردبر با تیغ اره ۴ اینچی است که برای پروژه‌های نجاری سبک مناسب است و بزرگ ترین اره گردبر با تیغ اره ۱۲ اینچی است که برای برش الوارهای سنگین مناسب است که از آن بیشتر برای کادربندی استفاده می‌شود.

اره عمودبر :

اره عمودبر مانند اره گردبر خطوط صاف را می‌برد اما دلیل شهرت این اره توانایی آن در برش انواع منحنی است.

جالب است بدانید که اره عمودبر  یکی از ایمن‌ترین اره‌های برقی است؛ زیرا با داشتن پایه مسطح بزرگ که روی سطح مواد قرار می‌گیرد و تیغه را احاطه می‌کند و همین امر باعث امنیت کاربر می‌شود. پایه بسیاری از اره‌های عمودبر قابلیت تغییر زاویه دارند که امکان برش زاویه‌دار با این وسیله را فراهم می‌کند. دندانه‌های اره عمودبر بطور استاندارد به سمت بالا بوده بنابراین اره با حرکت تیغه به سمت بالا برش می‌زند. تیغ اره‌های معکوس که با حرکت به سمت پایین برش می‌زنند برای بریدن متریال‌هایی با سطوح پردازش شده مانند پیشخوان‌های لمینت مناسب هستند.

طول تیغ اره‌های عمودبر متنوع است اما عرض آن بستگی به منحنی دارد.بهنر است بدانید که برای بریدن منحنی‌های کوچک از تیغ اره‌هایی با عرض ۱٫۴  اینچ استفاده کنید و برای بریدن منحنی های استاندارد از تیغ اره‌هایی با عرض ۳٫۴ اینچ استفاده نمایید.

اره زنجیری:

اره زنجیری با دندانه‌های تیزی که حول نوار راهنما می‌چرخد برای بریدن شاخه‌ها یا تنها درختان طراحی شده‌اند. طول نوار راهنما از ۱۴ اینچ تا  ۳۶ اینچ است و در برخی مدل‌ها قابل تعویض میباشد.  اره‌های زنجیری با نوار ۱۸ تا ۲۰ اینچ مناسب افرادی است که در منزل نجاری انجام می‌دهند. البته این را  به خاطر داشته باشید که اره زنجیری ۱۶ اینچی هم می‌تواند یک درخت با قطر ۳۲ اینچ را قطع کند. برخی از ار‌ه‌های زنجیری برقی هستند که می‌توان از آن‌ها برای بریدن و هرس کردن در نزدیکی خانه استفاده کرد اما بیشتر آن‌ها با سوخت کار می‌کنند که می‌توان آن‌ها را برای استفاده به نقاط دورتر برد.

باید توجه داشته باشید که اگرچه اره زنجیری یکی از قوی‌ترین انواع اره است اما خطرناک هم هست؛ زیرا ممکن است هنگام کار کردن به عقب برگردد. بنابراین باید قبل از استفاده از اره زنجیری دفترچه راهنمای آن را بخوانید و با نکات ایمنی آن کاملا آشنا شوید.

جالب است بدانید که اره زنجیری مدل (Husqvarna 44E 16-inch 2-Stroke, X-Torq Gas-powered Chain Saw) برای هرس درختان مناسب است.

اره مویی :

اره مویی به شکل U است و فقط برای بریدن گوشه‌های قرنیز و نصب پروفیل استفاده می‌شود. این اره شباهت بسیار زیادی به اره آهن‌بر دارد، اما وزن آن سبک‌تر بوده و تیغه آن کوتاه‌تر است. تیغه‌های کوچک این اره برش اریب پشت قرنیزها و اتصال تاج قرنیزها و انواع پروفیل‌ها را آسان‌تر می‌کند.

برای برش گوشه‌های داخلی نقاط اتصال قرنیزها و پروفیل‌ها اره مویی ۶٫۵ اینچی هاسکی (Husky 6.5” Deep-Cut Coping Saw) مناسب است که امکان برش‌های وسیع پشت قرنیزها را فراهم می‌کند. تیغه این اره با TPI 32 قادر است تا ۳۶۰ درجه بچرخد و تقریبا هر زاویه‌ای را ببرد.

اره فارسی‌بر :

 اره فارسی‌بر برای ایجاد برش های زاویه‌دار ساده و ترکیبی مناسب است. پایه فلزی سنگین اره فارسی‌بر برای ثابت ماندن روی میز کار قرار می‌گیرد و یک قسمت فلزی که در پشت آن قرار دارد و fence نامیده می‌شود چوب را برای برش تراز می‌کند. تیغ اره داخل صفحه بزرگی روی یک دسته ثابت قرار دارد که می‌توان برای برش آن را در جهت بالا، پایین، چپ و راست تغییر داد.

هدف اصلی اره فارسی‌بر ایجاد برش عرضی هنگام کادربندی، نصب پروفیل و برش نوارهای جانبی است.

تمام اره‌های فارسی‌بر می‌توانند برش‌های زاویه‌دار را انجام دهند، اما اره‌های فارسی‌بر ترکیبی، می‌توانند روی محور خود بچرخند و علاوه بر برش زاویه‌دار، برش کج نیز اجرا کنند. در اره‌های فارسی‌بر کشویی حین کار می‌توان دسته اره را به سمت جلو کشید و برش سطوح عریض‌تر یا نوارهای جانبی را به آسانی انجام داد. برخی از اره‌های  فارسی پیشرفته،برای برش دقیق‌تر، یک راهنمای لیزر روی آن قرار دادند که محل دقیق برش را مشخص می‌کند.

 اره فارسی‌بر مدل (Hitachi 15-Amp, 10-inch Compound Miter Saw) با تیغ اره ۲۴ دندانه بهترین ابزار برای برش‌های زاویه‌دار ساه یا پیچیده است، که با استفاده از آن می‌توان هر نوع برش زاویه دار یا مورب را به راحتی انجام داد.