درج لوگو ، یکی از روش های اقتصادی و هوشمندانه برای معرفی و نشان دادن نام برند شما به دیگران است.باید توجه داشته باشید که ،شرکت‌های تولید کننده لوازم چوبی ،علامت تجاری یا امضای خود را که میتواند ،حاوی نام یا اطلاعاتی از تولید کننده باشد را ،بر روی قسمتی از سازه درج می‌کنند. این موضوع مزایاهایی به همرا دارد؛ در وهله اول، مشتریان از اصالت کالای تولید شده آگاه می‌شوند و مزیت دوم آن این است که ، مشتریان جدید با تولید کننده آشنا می‌شوند.

ویژگی‌های یک نشان مناسب برای امضا روی چوب 

 • لوگو باید قابل فهم و زیبا طراحی شود

 • لوگو باید ساده و با کمترین کلمات طراحی شود

 • لوگو نباید بیش از حد عمیق بر روی سازه کنده کاری شود

 • لوگو نباید بیش از حد برجسته باشه

 • لوگو نباید به حدی بزرگ باشد که زیبایی سازه را تحت الشعاع قرار دهد.

 • لوگو نباید با رنگ‌های بسیار تیر و یا بسیار روشن  باشد

در ادامه به چند روش برای درج لوگو و نشان بر روی چوب اشاره خواهیم کرد:

 • هویه سوخته نگاری

هویه سوخته نگاری،یکی از ساده‌ و ارزان‌ترین روش‌های درج لوگو،امضا یا نام بر روی چوب است. هویه سوخته نگاری ،قلم‌های مختلفی دارد ومانند خودکار است و شما میتوانید بوسیله آن لوگو و امضا و طرح مورد نظرتان را اجرا کنید و روش دیگر این است که، می‌توانید یک قالب فلزی از لوگو  بسازید و داخل شیارهای لوگو را با هویه سوخته کاری تغییر دهید.

 

 • دستگاه سی ان سی برای حک لوگو

از دستگاه سی ان سی می‌توانید برای حک لوگو یا نام تجاری خود استفاده کنید. در صنعت چوب از دو نوع سی ان سی لیزر و سی ان سی تراش استفاده می‌شود.

در سی ان سی لیزر،بدین صورت است که لیزر سطح چوب را می‌سوزاند و بر روی چوب حک انجام داده‌اید.

در سی ان سی تراش ،در ابتدا مرحله رنگ کاری انجام میشود و سپس فضای تراش خورده را صیقل دهید.

این روش، هزینه زیادی دارد و مناسب شرکت‌های بزرگ تولید کننده لوازم چوبی هست.

 

 • اور فرز و شابلون

با استفاده از این روش،با ساخت شابلون‌های مخصوص، لوگو یا نوشته مورد نظر با استفاده از اور فرز حک میشود.

البته در نظر داشته باشید که ،این کار نیاز به تجربه و ساخت قالب‌های مناسب و با ندازه های دقیق دارد.

 

 • مهر داغی

یکی دیگر از روش‌های درج لوگو روی چوب ، استفاده از مهرهای داغی است. این مهرها در دو نوع تولید می‌شوند. نوع قدیمی آن،مهر حرارتی است، که فلز مهر با استفاده از حرارت آتش، داغ می‌شوند و مهر گداخته شده بر سطح چوب فشرده می‌شود. نیروی حاصل از فشار و گرمای زیاد موجب ایجاد لوگو روی چوب می‌شود.

نوع دیگر مهرهای حرارتی، مدل برقی است. این مهرها مشابه به دستگاه هویه برقی هستند و همان کارکرد را نیز دارند. با نیروی برق لوگو فلزی نصب شده بر روی هویه گرم می‌شود و پس از اینکه از گرم شدن کامل لوگو اطمینان حاصل شد، آن را بر روی چوب می‌فشارند تا با سوختن چوب، طرح درج شود.

 

مهر داغی-وندا چوب

 • استفاده از مهر برجسته برای درج لوگو روی چوب

مهر برجسته را میتوان در سازمان‌های دولتی و برای مهر نمودن اوراق قانونی دید. با توجه به محدودیت در دهانه کارگیر دستگاه‌های مهر پرسی، بهتر است از این روش در ورق‌های چوبی استفاده کنید.

جالب است بدانید که ،این مورد در صنعت چوب مورد توجه نیست؛ اما در صنعت چرم کاربرد بسیار زیادی دارد.

 • چاپ کاغذ روغنی و چاپ سیلک

انتقال تصویر بر روی چوب یکی از روش‌های ساخت تابلوهای چوبی دکوراتیو است. چاپ یا انتقال تصویر، عکس یا لوگو روی چوب ایده‌های جالبی را در ذهن تداعی می‌کند. از جمله کاربردهای این روش می‌توان به انتقال طرح و نوشته روی انواع ساز اشاره کرد.